NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Senat wzięty! Przyjęli historyczną kompleksową ustawę imigracyjną

Senat wzięty! Przyjęli historyczną kompleksową ustawę imigracyjną

29.06.2013, godz. 02:00
usa
foto:

I stało się! Senat przyjął historyczną kompleksową ustawę imigracyjną, która pozwoli zalegalizować pobyt 11 milionom nieudokumentowanych! To ogromny sukces, ale o pełnym zwycięstwie mówić jeszcze nie można. Teraz ustawa trafia do Izby Reprezentantów, gdzie może napotkać dość silny opór - donosi Fox News.

Za przyjęciem ustawy głosowało w czwartek późnym popołudniem 68 senatorów - wszyscy demokraci i 14 republikanów, przeciwnych było 32. Uchwalone przez Senat przepisy, poza stworzeniem ścieżki do obywatelstwa dla milionów nielegalnych, przewidują wiele zmian w systemie imigracyjnym. Między innymi zwiększają limity wiz pracowniczych, szczególnie dla osób wykształconych w branży hi-tech, ułatwiają sponsorowania pracownicze, usprawniają system kontroli zatrudnianych osób.

Ustawa wzmacnia też kontrolę granic, co ma zapobiec nowej fali nielegalnej imigracji. Ponadto do ustawy dołączony jest również JOLT Act., który przewiduje zmiany w kryteriach włączenia do Programu Ruchu Bezwizowego, z czego może skorzystać Polska i po wielu latach starań zniesione zostaną wreszcie wizy dla naszych rodaków.

Sukces reformy w Senacie z wielką radością przyjęły miliony zainteresowanych, a także prezydent Barack Obama, który wyraził nadzieję, że kongresmani w Izbie potraktują sprawę równie poważnie i przyjmą ustawę.

Radość zapanowała także w Nowym Jorku.

- Dzisiaj posunęliśmy się o krok do przodu, by zreformować prawo, które wymagało reformy od lat. Ta ustawa ułatwi wykształconym ludziom osiedlenie się w naszym kraju, rozpoczęcie tu działalności. To wszystko pobudzi naszą gospodarkę. Teraz wszystko w rękach Izby Reprezentantów i mam nadzieję, że jej członkowie myślą o tym, co dobre dla Ameryki. Wtedy ustawa szybko znajdzie się na biurku prezydenta Obamy, by mógł ją podpisać - napisał w oświadczeniu burmistrz Michael Bloomberg (71 l.).

Niestety, jak podaje Fox News, opór w zdominowanej przez republikanów Izbie Reprezentantów jest bardzo duży. Niektórzy chcą zbojkotować ustawę, gdyż ich zdaniem nagradza łamanie prawa, czym było nielegalne pozostawanie w USA. Są i tacy, którzy podnoszą argument, że zalegalizowani imigranci - w przytłaczającej większości Latynosi - zasilą elektorat Partii Demokratycznej. A tego przed zbliżającymi się wyborami do kongresu republikanie nie chcą.

Przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner zapowiedział nawet na konferencji, że w obecnym kształcie ustawa nie będzie nawet poddana pod głosowanie. Jak będzie? Pokaże czas...

O imigracji przy okrągłym stole

Jeżeli chcesz poznać szczegóły uchwalonej w Senacie ustawy imigracyjnej i dowiedzieć się, co tak naprawdę oznaczają, możesz to zrobić na spotkaniu informacyjnym - Immigration Reform Roundtable: What New Yorkers Need To Know, które odbędzie się już w tę sobotę na Harlemie (MIST HARLEM 46 W. 116th Street, pomiędzy Lenox Ave. i 5th Ave.). Początek o godzinie 8.30 rano. Będą na nim obecni przedstawiciele różnych organizacji imigracyjnych oraz biur miejskich i stanowych, którzy będą mówić m.in., w jaki sposób można wpłynąć na swoich kongresmanów, by przyjęli ustawę, jak nie paść ofiarą oszustów, którzy już szykują ogłoszenia o amnestii, jak przygotować się do tego, by skorzystać z reformy. Spotkanie jest bezpłatne, należy się jednak zarejestrować u Kate Spaulding - kspaulding@manhattanbp.org lub 212-669-2094.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: