NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Sekretarz Generalny ONZ na Greenpoincie

Sekretarz Generalny ONZ na Greenpoincie

27.05.2017, godz. 00:00
Greenpoint, sekretarz Generalny ONZ, António Guterres, Amber Steak House
foto:

Na zaproszenie Stałego Przedstawiciela RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, ambasadora Bogusława Winida, na Greenpoincie gościł sekretarz Generalny ONZ, António Guterres. Sekretarz spotkał się w polskiej restauracji Amber z ambasadorami państw należących do Grupy Wschodnioeuropejskiej (Eastern European Group - EEG).

W trakcie spotkania w Amber Steak House najwięcej miejsca w dyskusji poświęcono kwestiom skuteczności i sprawności ONZ w zapobieganiu międzynarodowym konfliktom.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polskę w ramach przypadającego w maju br. rotacyjnego przewodnictwa naszego kraju w EEG.  Było to pierwsze tego typu spotkanie w historii, gdyż dotychczas żaden z Sekretarzy Generalnych NZ nie odwiedził polskiej dzielnicy w Nowym Jorku. Było to także pierwsze formalne spotkanie nowego Sekretarza Generalnego z grupą EEG.
Pochodzący z Portugalii António Guterres objął stanowisko Sekretarza Generalnego NZ w dniu 1 stycznia 2017 r., zastępując Ban Ki-moona, który pełnił tę funkcję przez dwie pięcioletnie kadencje.
Grupa wschodnioeuropejska jest jedną pięciu z nieformalnych grup geograficznych funkcjonujących w Narodach Zjednoczonych, w jej skład wchodzą 23 państwa regionu Europy Wschodniej, Bałkanów, krajów bałtyckich i Kaukazu.

Foto Błażej Sendzielski

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: