NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Sąd znów po stronie imigrantów

Sąd znów po stronie imigrantów

17.03.2017, godz. 00:00
imigracja, imigranci, reforma imigracyjna
imigracja, imigranci, reforma imigracyjna foto:

Na dzień przed wejściem w życie, sędzia federalny z Hawajów, Derrick. K. Watson (51 l.), zatrzymał nowy dekret imigracyjny prezydenta Donalda Trumpa (71 l.). Decyzja sędziego, czyli blokada dekretu, który tymczasowo zabraniał wydawania wiz obywatelom sześciu krajów i wpuszczania uchodźców, obowiązuje w całych Stanach. Tramp ostro skrytykował to postanowienie i zapowiedział apelacje.

Antyimigracyjne rozporządzenie Trumpa chciało zablokować także dwóch innych sędziów federalnych – z Maryland i Waszyngton. Ale Hawaje były pierwsze.
Sędzia uznał, że postanowienia rozporządzenia są niezgodne z Konstytucją Stanów Zjednoczonych i jawnie łamią swobody oraz prawa człowieka i pewnych grup etnicznych z uwagi na ich wiarę.
Nowe rozporządzenie, które miało wejść w życie 16 marca. Utrzymywało ono 90-dniowy zakaz wjazdu dla obywateli sześciu państw zamieszkanych w większości przez muzułmanów – Iranu, Libii, Syrii, Somalii, Sudanu i Jemenu. Wprowadzał także zawieszenie na 120 dni przyjmowania uchodźców.  Zakaz nie dotyczył posiadaczy aktualnych wiz i zielonych kart. Trump nazwał decyzję sędziego łamaniem praw Amerykanów i narażanie ich na niebezpieczeństwo.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: