NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Sąd Najwyższy „zabił” nadzieje imigrantów

Sąd Najwyższy „zabił” nadzieje imigrantów

25.06.2016, godz. 00:00
reforma, imigracja, USA
foto:

Nadzieje milionów imigrantów na wyjście z cienia i rozpoczęcie życia bez strachu przed deportacją i rozdzieleniem z bliskimi legły w gruzach. Głosy sędziów Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w sprawie prezydenckiej dyrektywy imigracyjnej dającej ochronę i możliwość legalnej pracy podzieliły się po równo. A to oznacza, że wejście jej w życie zostało zablokowane.

Po śmierci konserwatywnego sędziego Antonina Scalia w głosowaniu brało udział ośmiu sędziów. Za utrzymaniem prezydenckiej dyrektywy głosowało czterech sędziów, dokładnie tyle samo opowiedziało się za odrzuceniem czyli po stronie sędziego federalnego z Teksasu, który z kolei już wcześniej poparł argumenty 26 stanów skarżących działania Obamy jako nielegalne. Stany twierdzą, że prezydent przekroczył swoje konstytucyjne uprawnienia i chciał udzielić amnestii osobom, które złamały prawo.
Plan Obamy chroniłby przed deportacją prawie 5 milionów nieudokumentowanych imigrantów. Los milionów osób nie spełniających tych kryteriów pozostałby nadal nierozwiązany. Działania Obamy nie obejmowałyby nawet połowy tych, którzy od lat liczą na amnestię. Szacuje się, że w Stanach mieszka 11 mln nieudokumentowanych imigrantów.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: