NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Sąd Najwyższy USA zajmie się dyrektywą imigracyjną Obamy. Jest nadzieja dla milionów nielegalnych!

Sąd Najwyższy USA zajmie się dyrektywą imigracyjną Obamy. Jest nadzieja dla milionów nielegalnych!

20.01.2016, godz. 00:00
reforma, imigracja, USA
foto: dreamstime

Blisko pięć milionów imigrantów może mieć nadzieję, że już wkrótce nie będą musieli się bać deportacji czy rozdzielenia z bliskimi. Sędziowie Supreme Court, czyli najwyższego organu sprawiedliwości w Ameryce, zgodzili się zająć imigracyjną dyrektywą Baracka Obamy, którą zablokował sędzia w Teksasie.

Ogłoszona we wtorek przed południem w Waszyngtonie decyzja została określona jako „wielkie zwycięstwo prezydenta i jego administracji” oraz przyjęta z wielki aplauzem przez licznych polityków, działaczy i samych zainteresowanych imigrantów.
Członkowie Sądu Najwyższego mają zbadać między innymi czy dyrektywa jest legalna w sensie formalnym, czy prezydent przyjmując ją nie przekroczył swoich kompetencji, czy zachował procedury i czy nie naruszył Konstytucji Stanów Zjednoczonych. A to właśnie zarzucali mu gubernatorowie blisko trzydziestu stanów, którzy zaskarżyli jego działania i których rację uznał sędzia federalny w Teksasie nakazując jej blokadę.
Sędziowie mają zacząć zajmować się sprawą już teraz ale argumentów obu stron mają wysłuchać w kwietniu. Po tym wydadzą ostateczną decyzję, która nie będzie już podważalna. A to oznacza, że urzędy imigracyjne będą mogły przyjmować wnioski związane z ochroną przed deportacjami dla rodziców legalnych rezydentów oraz obywateli USA.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: