NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Sąd Apelacyjny: Deportacje Donalda Trumpa niezgodne z Konstytucją

Sąd Apelacyjny: Deportacje Donalda Trumpa niezgodne z Konstytucją

11.02.2017, godz. 00:00
Donald Trump
Donald Trump foto:

Dekret Donalda Trumpa (71 l.) zakazujący wjazdu do Stanów obywatelom siedmiu muzułmańskich państw jest w sprzeczności z Konstytucją Stanów Zjednoczonych. Tak jednogłośnie orzekła trójka sędziów federalnego Sądu Apelacyjnego w San Francisco.

Decydując tak sędziowie utrzymali w mocy została decyzję sędziego Jamesa Robarta, sędziego federalnego z Seattle, który w ubiegłym zablokował dekret i zakazał wykonywania jego orzeczeń. W reakcji na decyzję Sądu Apelacyjnego w San Francisco, Donald Trump napisał na Twitterze: „Do zobaczenia w sądzie! Stawką jest bezpieczeństwo Ameryki!”
Troje sędziów w 29-stronicowym orzeczeniu jednogłośnie podtrzymało decyzję sędziego Jamesa Robarta – sędziego sądu niższej instancji, który w ubiegły piątek dekret o tymczasowym ograniczeniu imigracji.
Zdaniem ekspertów w dziedzinie prawa prezydent Trump może się teraz zwrócić do sądu niższej instancji o ponowne rozpatrzenie sprawy, odwołać się do Sądu Najwyższego albo skorzystać z rady senatora Charlesa Schumera ze stanu Nowy Jork – przywódcy demokratycznej mniejszości w Senacie – i po konsultacjach z Kongresem przedstawić projekt nowego rozporządzenia.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: