NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Rząd USA za zniesieniem wiz dla Polaków

Rząd USA za zniesieniem wiz dla Polaków

05.06.2013, godz. 02:00
Visa USA
foto:

To naprawdę świetna wiadomość dla tych, którzy chcieliby podróżować do Stanów Zjednoczonych bez zbędnych formalności. Amerykański sekretarz stanu John Kerry w rozmowie z przebywającym w Waszyngtonie szefem MSZ Radosławem Sikorskim zapowiedział właśnie, że rząd USA jest za zniesieniem wiz dla Polaków.

Polski szef dyplomacji spotkał się z amerykańskim w poniedziałek. Podczas rozmów obaj podkreślali, jak znakomicie układają się relacje polsko-amerykańskie. Jednym z dowodów na to ma być właśnie projekt ustawy imigracyjnej, która - jeśli zostanie przyjęta - otworzy drogę do zniesienia wiz. Kerry potwierdził, że osobiście popiera tę ustawę i popiera zniesienie wiz dla Polaków.

- To dobre dla handlu, dla inwestycji, dla promocji kontaktów międzyludzkich. Będziemy dalej pracować z Kongresem, by osiągnąć ten cel - mówił.

Zdanie Kerry'ego jest szczególnie istotne, bowiem według projektu o tym, czy wizy zostaną zniesione dla krajów spełniających zapisane tam warunki (które Polska już spełnia, czyli poniżej 3 proc. turystów zostających w USA nielegalnie i poniżej 10 proc. odmów przyznania wiz), decydować będą sekretarz stanu i sekretarz bezpieczeństwa narodowego.

Program Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program) umożliwia obywatelom niektórych krajów podróżowanie do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i służbowych bez konieczności uzyskania wizy w przypadku pobytu trwającego do 90 dni. Osoby podróżujące z krajów objętych programem muszą ubiegać się o autoryzację za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization), następnie są kontrolowane w punkcie wjazdu na teren USA, a ich dane są wprowadzane do programu US-VISIT Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Obecnie Polska jest jednym z trzech państw Unii Europejskiej, oprócz Rumunii i Bułgarii, które wciąż nie są członkami amerykańskiego programu o ruchu bezwizowym.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: