NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Ryby z Greenpointu na stół

Ryby z Greenpointu na stół

23.12.2013, godz. 02:00
Ryby z Greenpointu na stół
Wybór jest ogromny, ceny zróżnicowane, kupujących nie brakuje foto:

Na świątecznym stole tradycyjnie nie może zabraknąć ryb, a w szczególności karpia. W sklepach na Greenpoincie postanowiliśmy sprawdzić, jak pod tym względem "sprawili się" handlowcy...

Świeże ryby w polskiej dzielnicy dostępne są w sprzedaży już od czwartku. Za najpopularniejszego karpia trzeba zapłacić średnio od $2,99 do ponad $5 (za funt).

- Wiele osób kupuje żywe karpie, bo to atrakcja dla dzieci - wytłumaczył nam Vinny Turecky, właściciel popularnego sklepu Rachel's Garden przy 116 Nassau Ave, gdzie już od kilkunastu lat tradycyjnie oferuje się duży wybór ryb na święta. - To są dzikie ryby z upstate, ale nie z hodowli. W sezonie przedświątecznym sprzedajemy ich kilka tysięcy, średnio po 3-5 funtów.

W Rachel's kupimy między innymi żywe karpie za $2,99 za funt, a za oczyszczoną rybę tego gatunku musimy zapłacić dolara więcej. W sprzedaży są również świeże dorsze ($6,99), pstrągi ($5,49), makrele ($3,99), tilapia ($5,99) oraz cały wybór filetów.

Tradycyjnie także świeże ryby oferuje sklep Adam's Delicatessen przy 112A Nassau Ave. Tutaj oprócz karpi (świeżych i filetów) nabędziemy smakowitego sandacza, pstrąga, okonia, a nawet szczupaka (ten ostatni w cenie $5,60 za funt). W ofercie jest także szeroki wybór ryb w słoikach i matjasów firmy Adamba.

- Mamy stałych klientów co roku, ale to nic dziwnego, gdyż rybami handlujemy już od 20 lat - powiedział nam Zbigniew Batok, właściciel Adam's Deli. - Towar w większości sprowadzamy z Kanady...

Ryby na święta można również kupić w wielu innych greenpoinckich sklepach, takich jak chociażby Polski Smak przy 55 Driggs Ave.

- W tym roku sprowadziliśmy je po raz pierwszy i już w tej chwili zainteresowanie jest bardzo duże - poinformowała "Super Express" Marzena, współwłaścicielka sklepu. - Świeżego karpia mamy po $4,99 za funt, a smażonego po $5,99. W ofercie są również filety basa w cenie $5,99 za funt, a także filety śledziowe po $4,99.

Handlowcy zapewniają, że ryb do Wigilii nie powinno zabraknąć. Na wszelki jednak wypadek zamówienia lepiej złożyć już teraz...

autor: Marcin Żurawicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: