NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Rusza już od środy! Loteria wizowa znów dla Polaków!

Rusza już od środy! Loteria wizowa znów dla Polaków!

01.10.2014, godz. 00:00
visa, USA,
foto:

Jeśli ktoś marzy o legalnym pobycie w Stanach już od 1 października (środa) może spróbować swojego szczęścia. A nóż spełni się jego Amerykański Sen... Rusza kolejna edycja loterii wizowej, w której kolejny raz udział mogą brać również Polacy. Wyniki loterii będzie można sprawdzić od 1 maja 2015 roku.

Jak informuje Departament Stanu, przyjmowanie wniosków zakończy się zakończy 3 listopada 2014 (poniedziałek). Rejestracja odbywać się będzie wyłącznie drogą elektroniczną – można więc będzie się zarejestrować z każdego miejsca na świecie. Wystarczy wejść na stronę www.dvlottery.state.gov.

- Należy pamiętać, że fakt zostania wylosowanym w loterii wizowej DV nie zapewnia automatycznie otrzymania wizy imigracyjnej czy zielonej karty – uprzedza jednak Emilia Sroczyńska, właścicielka istniejącej od 2001 Emila's Agency przy 574 Manhattan Ave. na Greenpoincie. Wszystkie osoby starające się o wizę imigracyjną muszą spełniać wymogi tak programu DV, jak i  prawa imigracyjnego Stanów Zjednoczonych. W loterii nie mogą wziąć więc udziału osoby, które na terenie Stanów przebywają nielegalnie.

– Nawet jeśli zatają ten fakt, wezmą udział w losowaniu i dopisze im szczęście, ich dokumenty zostaną odrzucone i nie zostanie im przyznana zielona karta – dodaje Emilia Sroczyńska.

Choć kolejność zgłoszeń nie ma znaczenia przy losowaniu organizatorzy loterii zalecają, aby dopełnić formalności w miarę wcześnie, gdyż w ostatnich dniach przyjmowania podań łącza Departamentu Stanu są często przeciążone.

- Przy składaniu podania trzeba zachować sobie numer identyfikacyjny, który zostanie automatycznie przydzielony przez komputer. Tylko z takim numerem będzie można później sprawdzić, czy zostało się wylosowanym – przestrzega Emilia Sroczyńska.

Należy również pamiętać o tym, że Departament Stanu nie będzie powiadamiał osób, które wygrały. Trzeba samemu sprawdzać na stronie departamentu czy uśmiechnęło się do nas szczęście.

Urzędnicy przestrzegają też przed oszustami. Jeśli otrzymamy e-maila z powiadomieniem, że zostaliśmy wybrani do udziału w programie Loterii Wizowej DV oraz informacją o konieczności dokonania wpłaty pieniężnej w celu uruchomienia procedury, to znaczy, że padliśmy ofiarą oszustwa. Ambasada USA ostrzega obywateli polskich, że takie powiadomienia loteryjne są fałszywe. Urzędnicy proszą oby nie podejmować żadnych działań, ani nie wysyłać pieniędzy.

 

Ważne!

W formularzu należy podać

* nazwisko, imię, drugie imię (dokładnie jak w paszporcie)

* datę urodzenia dzień, miesiąc, rok

* płeć

* miejsce urodzenia

* kraj urodzenia

* aktualne fotografie uczestnika, męża/żony oraz wszystkich dzieci wymienionych w  zgłoszeniu.

Uwaga! Wysłanie więcej niż jednego zgłoszenia oznacza dyskwalifikację uczestnika

Instrukcje w języku polskim dostępne są na stronie internetowej Departamentu Stanu pod adresem: travel.state.gov/content/dam/visas/DV-2016-Instructions-Translations/DV_2016_Instructions_Polish.pdf

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: