NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Rowerowy Greenpoint. Citi Bike cieszy i martwi

Rowerowy Greenpoint. Citi Bike cieszy i martwi

21.08.2015, godz. 00:00
Citi Bike, miejskie rowery,
foto:

Na Greenpoincie można już wypożyczać rowery korzystając z popularnej  miejskiej sieci Citi Bike. Kilkanaście rowerowych stacji powstało błyskawicznie w ciągu kilku ostatnich dni. Charakterystyczne i dobrze widoczne z daleka stacje usytuowane są w centralnych miejscach dzielnicy, przy wyjściach z metra, a także w pobliżu wejść do parków McCarren i McGorlick.

Można je znaleźć między innymi przy skrzyżowaniach Manhattan Ave i Greenpoint Ave, Manhattan Ave i India Street, czy też Franklin Street i Dupont Street.

Docelowo na Greenpoincie będzie funkcjonować 20 takich miejsc. Pełną listę ich lokalizacji można znaleźć na stronie www.citibikenyc.com/greenpoint.

Pojawienie się w polskiej dzielnicy „niebieskich” rowerów sieci Citi Bike cieszy wielu mieszkańców, choć nie brakuje również głosów krytycznych.

To, że Citi Bike dotarł właśnie na Greenpoincie, nie jest przypadkiem – uważa pan Tomasz, mieszkający przy Nassau Ave. Dzielnica rozwija się i zmienia charakter, wkrótce będzie również więcej terenów zielonych nad wodą i więcej rowerowych ścieżek. Osobiście bardzo się cieszę, że Greenpoint będzie bardziej ekologiczny.

To dobra wiadomość – nie ma wątpliwości pani Marta. Mniej samochodów i więcej rowerów. Ludzie będą zdrowsi, a powietrze czystsze. Ja sama mam zamiar poruszać się po Greenpoincie rowerem. To również duża oszczędność czasu kiedy trzeba coś załatwić, a akurat nie ma pod ręką samochodu.

Nie wszyscy jednak są zadowoleni z pojawienia się Citi Bike na Greenpoincie. Narzekania można usłyszeć przede wszystkim z ust kierowców.

- Coraz większa liczba rowerzystów, których i tak jest moim zdaniem na Greenpoincie za dużo, oznacza więcej niebezpiecznych sytuacji na ulicach – martwi się pan Józef, kierowca taksówki. Wielu rowerzystów w ogóle nie zwraca uwagi na znaki i przepisy. Jeżdżą jak chcą, często nawet pod prąd. - Nowy Jork to nie Pekin – denerwuje się pani Zosia, wieloletnia mieszkanka Greenpointu. Postój dla rowerów przy moim domu zasłania mi widok parku. Poza tym część terminali zainstalowano tak, że zajmują ulice i miejsca parkingowe, których na Greenpoincie i tak jest za mało.

Mimo narzekań nie ulega wątpliwości, że system Citi Bike przyjmie się na Greenpoincie podobnie jak i w poprzednich miejscach. Jak sprawdził w środę w południe nasz reporter, na greenpoinckich stacjach Citi Bike „parkowało” niewiele rowerów. Znak, że większość z nich była w ruchu.

System wypożyczalni rowerowych Citi Bike ruszył w Nowym Jorku w maju 2013 roku. Sieć ma 332 stacje i 6 tys. rowerów. Szacuje się, że dziennie korzysta z niej ponad 34 tys. osób. Opłaty za używanie rowerów wynoszą $9.95 (dziennie) lub $25 (tygodniowo).

Marcin Żurawicz

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: