NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Romuald Magda - Prawnik Radzi

Romuald Magda - Prawnik Radzi

14.07.2015, godz. 14:10
Romuald Magda
foto:

Prawnik radzi

Pan Krzysztof z Greenpointu: - W najbliższym czasie będę zawierał związek małżeński. Słyszałem, że nie muszę sporządzać umowy przedmałżeńskiej, gdyż posiadany majątek nadal będzie wyłącznie mój.

- Niekoniecznie. Sporządzenie prawidłowej umowy małżeńskiej jest bardzo istotną kwestią i radziłbym tego nie bagatelizować. Ze sporządzeniem takiej umowy wiąże się kilka ważnych zagadnień. Po pierwsze umowa przedmałżeńska może zawierać szereg postanowień np. swobodę dysponowania majątkiem poprzez testament, co jest ważne chociażby w przypadku gdy posiadamy dzieci z poprzedniego związku i chcemy pozostawić im większą część majątku bez ingerencji „nowego” małżonka. Kolejną zagadnieniem jest swoboda ustalenia, kto będzie zarządcą naszego spadku, gdyż bez tego małżonek ma pierwszeństwo. Prawidłowo sporządzona i podpisana umowa pozwoli również określić, które składniki majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa będą wspólne, a które oddzielne. W przeciwnym razie majątek nabyty w czasie małżeństwa przez jednego z małżonków jest, poza nielicznymi wyjątkami, uważany za majątek wspólny. Ponadto ustalić można zrzeczenie się alimentów małżeńskich w przypadku rozwodu czy separacji. To tylko kilka przykładów z długiej listy zagadnień, które mogą być objęte taką umową. Ogólnie obowiązuj zasada, że im większy jest posiadany majątek i bardziej skomplikowana sytuacja rodzinna, tym bardziej wskazana jest wizyta u prawnika. Oczywiście, zanim zawrzemy związek małżeński.

 

Anna z Ridgewood: - Mąż po wypadku koło domu pozostawał przez dłuższy czas nieprzytomny, najpierw kilka miesięcy w szpitalu, a potem w hospicjum. Funkcjonował przy pomocy urządzeń wspomagających oddychanie i pracę serca. Nie był w tym czasie zdolnym do podejmowania jakichkolwiek decyzji.  Jak zabezpieczyć się przed taką sytuacją w przyszłości?

- Jeżeli do szpitala trafiamy w pełni przytomni, to najczęściej personel szpitala zwraca się o podpisanie stosownych oświadczeń. Gorzej, gdy do szpitala trafiamy w ciężkim stanie, bez możliwości komunikowania się z personelem. Dokumentem niezbędnym jest wtedy tzw. Living Will. Dokument ten sporządzany jest najczęściej przy okazji testamentu i określa on życzenia osób, co do korzystania lub też nie, z wyżej wymienionych urządzeń, co do kwestii odżywiania, w sytuacji gdy osoby takie pozostają nieprzytomne, a personel medyczny orzekł, że nie ma możliwości odzyskania zdrowia czy przytomności. Ze sprawą tą wiążą się również koszty takiego pobytu w szpitalu. Najczęściej ubezpieczenie medyczne ma limity co do kwot jakie mogą zostać przeznaczone na leczenie. Po przekroczeniu tych kwot szpitalowi przysługuje zastaw na majątku pacjenta.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: