NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Roman Polański chce przyjechać do USA i nie chce zostać aresztowany. Nic z tego

Roman Polański chce przyjechać do USA i nie chce zostać aresztowany. Nic z tego

20.03.2017, godz. 00:00
Polański chce przyjechać do USA
foto: AP
Roman Polański napisał list do sądu w Los Angeles, w którym prosi o gwarancję, że nie zostanie aresztowany gdy przyjedzie do USA. Zdobywca Oskara za fil pt: „Pianista, chce odwiedzić grób swojej żony Sharon Tate zamordowanej  w Los Angeles przez bandę Charlesa Mansona w 1969 roku. Prokuratura w Los Angeles nie da mu takiej gwarancji.

 

Reżyser liczy na zakończenie toczonej przeciwko niemu od 1977 roku sprawy sądowej za gwałt na nieletniej. Jego adwokat poinformował, że spodziewa się, iż sąd w Los Angeles uzna 42 dni, które Polański spędził w areszcie przed ucieczką z USA, za całą karę.  Na takie warunki nie godzi się biuro prokuratora w Los Angeles. Prokurator Jackie Lacey napisał: „Uciekając z naszego kraju, stracił prawo do takich próśb. Oskarżony po raz kolejny próbuje dyktować warunki powrotu, bez ryzyka zatrzymania. Domaga się odpowiedzi, ale pojawi się tylko jeżeli będą mu odpowiadały”.W 1977 roku Polański został uznany przez sąd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z nieletnią Samanthą Gailey (obecnie Geimer). Na mocy zawartej wtedy ugody Polański przyznał się do zarzucanych mu czynów. 
W ramach ugody reżyser spędził 42 dni w zakładzie karnym, ale przed ogłoszeniem wyroku opuścił USA – jak tłumaczył – obawiając się, że sędzia nie dotrzyma warunków ugody. Od tamtej pory jest ścigany przez amerykański wymiar sprawiedliwości. Polański mieszka we Francji.
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: