NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Rodacy w Illinois walczą z powodziami

Rodacy w Illinois walczą z powodziami

23.04.2013, godz. 02:00
Rodacy w Illinois walczą z powodziami
foto:

Mieszkańcy Illinois walczą ze skutkami ulewnego deszczu. Niektóre tereny zostały odcięte od świata. Zalane domy, podtopione samochody - tak wyglądała między innymi część Chicago i okolicznych miejscowości, w którym mieszka sporo naszych rodaków.

- Ze wstępnych ustaleń wynika, że zostało zniszczonych dużo więcej terenów niż przypuszczaliśmy. Okazuje się, że podczas powodzi ucierpiały poważnie 44 powiaty. Teraz musimy zrobić wszystko, żeby do poszkodowanych trafiła niezbędna pomoc - mówi Pat Quinn, gubernator Illinois podczas wizyty w Utica.

Jak podaje "Chicago Tribune", w wyniku intensywnych opadów w Chicago zamknięto szkoły. Opóźnione były pociągi, a kursowanie niektórych z nich wstrzymano. Gwałtowne burze spowodowały chaos na drogach. Setki ulic było zamkniętych. Odwołano ponad 600 lotów.

Mieszkańcy Chicago, w tym Polacy, są zbulwersowani sytuacją.

- Za każdym razem, kiedy pojawiają się ulewne deszcze dochodzi do zalania tych samych terenów. Urzędnicy nic nie robią, żeby zapobiec dramatycznym sytuacjom, do których doszło między innymi w minionym tygodniu - mówi Ireneusz Perkowski z Chicago. - Woda wylewa się w prywatnych domach głównie z jednego powodu - urzędnicy zawsze zamykają studzienki znajdujące się na Downtown, chroniąc centrum miasta - dodaj.

Jak mówi, osoby, które ucierpiały, czekają na wypłatę odszkodowania. Chcą jak najszybciej wrócić do normalnego funkcjonowania. - Dla wielu najbardziej poszkodowanych rodzin będzie to trudne - kończy Perkowski.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: