NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Rent w górę o 4%

Rent w górę o 4%

23.06.2013, godz. 02:00
rent
foto:

Ponad milion nowojorczyków mieszkających w apartamentach z tzw. stabilizowanym czynszem (rent-stabilized apartments) będzie musiało zapłacić od października więcej za swoje mieszkanie. O ile? Rada ds. Wysokości Czynszu (New York City Rent Guidelines Board) ogłosiła właśnie wysokość podwyżek. W przypadku lokali objętych jednoroczną umową najmu czynsz zwiększy się o 4 proc., przy umowie dwuletniej podwyżka wynosi 7,75 proc. - donosi NY1.

Głosowanie nad wysokością podwyżki czynszu odbyło się w czwartek wieczorem. O tym, że nie było jednej opinii, świadczy wynik 5:4. Jak zwykle nie obyło się bez protestów. Zarówno ze strony lokatorów, którzy zawsze twierdzą, że podwyżki są zbyt wysokie, jak i ze strony właścicieli budynków, którzy uważają, że są one zbyt niskie. Dwie grupy zgadzają się co do jednego... że są one niesprawiedliwe.

- Niedługo nie będzie nas stać na opłacenie czynszu. Chcę zwrócić uwagę, że większość osób mieszkających w apartamentach ze stabilizowanym czynszem ma roczne dochody nie większe niż 40 tys. dol. i najnormalniej w świecie nie będzie w stanie zapłacić więcej - argumentowali adwokaci broniący praw lokatorów.

Z kolei przedstawiciele Rent Stabilization Association - organizacji reprezentującej właścicieli - mówili, że koszty utrzymania budynków poszły bardzo w górę. A do tego podatki za nieruchomości wzrosły znacząco i nawet podwyżka nie jest w stanie pokryć tych rosnących kosztów. Jak podaje NY1, nowe stawki wejdą w życie 1 października 2013 r.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: