NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Rekordowa liczba dzieci przekracza nielegalnie granicę

Rekordowa liczba dzieci przekracza nielegalnie granicę

27.02.2016, godz. 00:00
reforma, imigracja, USA
foto: dreamstime

Fala młodocianych nielegalnych napływających do Stanów przez południową granicę wcale nie osłabła. Wbrew przeciwnie - osiąga rekordowe rozmiary. Tak wynika z raportu przedstawionego w senackiej komisji ds. wymiaru sprawiedliwości.

Na podstawie statystyk Border Patrol oraz Immigration and Customs Enforcement (ICE) od 1 października 2015 roku do końca stycznia tego roku na próbie nielegalnego przekroczenia granicy zatrzymano 20.455 dzieci. Zdecydowana większość była zupełnie bez opieki. Jak poinformował republikański senator z Iowa Chuck Grassley, przewodniczący komisji, podczas gdy napływ młodocianych imigrantów zwiększa się, liczba deportacji tych zatrzymanych bardzo zmalała.
Okazuje się, że duża część dzieci jest oddawana pod opiekę przebywających w Stanach krewnych i pomimo zobowiązania stawienia się w sądzie imigracyjnym, nigdy tego nie robi, a w międzyczasie bliscy bądź organizacje humanitarne rozpoczynają sprawy o azyl lub też dzieci pozostają nielegalnie.
Z kolei ci, wobec których rozpoczęto proces deportacyjny, mają wyznaczone terminy przesłuchań nawet dopiero za rok. W tych przypadkach często też wypuszcza się młodocianych na czas oczekiwania na sprawę.
Przez ostatnie dwa i pół roku na południowej granicy Stanów zatrzymano 127 tysięcy nieletnich, w tym samym czasie deportowano 4680.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: