NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Reforma do lata!

Reforma do lata!

29.03.2013, godz. 02:00
Barack Obama
foto:

Jeżeli ustawa zostanie przedstawiona na początku kwietnia, zgodnie z tym co teraz obiecali mi senatorowie, to jestem przekonany, że kompleksowa reforma prawa imigracyjnego zostanie przeprowadzona latem - twierdzi pewnie Barack Obama (51 l.). Zrobił to podczas wywiadu dla hiszpańskojęzycznej telewizji Telemundo, kiedy zapytano go, czy wierzy, że tym razem amnestia stanie się faktem.

- Moim zdaniem tego lata dokonamy historycznego przełomu i zrobimy w końcu to, co już dawno należało zrobić. Jestem przekonany, że jeszcze przed upływem tego lata Kongres przyjmie ustawę i 11 milionów imigrantów będzie miało szansę na zalegalizowanie pobytu i życie bez obaw o to, że mogą zostać deportowani - mówi Obama.

Prezydent po raz kolejny podkreślił, że nie poprze żadnej ustawy, w której nie będzie zapisu o "ścieżce do obywatelstwa".

- To ma być ustawa kompleksowa. Samo zalegalizowanie pobytu to rozwiązanie połowiczne. Owszem, te osoby będą musiały ponieść pewne kary i nie będą mogły"przeskoczyć" w kolejce tych, którzy robili od początku wszystko zgodnie z prawem. Ale docelowo muszą mieć szanse na naturalizację - mówił prezydent Obama.

Przyznał, że choć senatorowie nie dotrzymali pierwszego wyznaczonego terminu, by przedstawić mu projekt ustawy, jest zadowolony z postępu i przebiegu rozmów w obu izbach Kongresu.

- Chyba wszyscy dojrzeliśmy w końcu i zdaliśmy sobie sprawę z powagi sytuacji. Jest wiele kwestii, które wymagają jeszcze obgadania, jak na przykład limity wiz pracowniczych, przewieszenie procedur sponsorowań dla zagranicznych absolwentów, zabezpieczenie granic, zapobieganie zatrudnianiu osób, które nie mają pozwolenia na pracę i w końcu kontrolowanie osób wjeżdżających i wyjeżdżających z naszego kraju. Ale wierzę, że tym razem naprawdę się uda - powiedział Barack Obama.

Pozostaje więc teraz czekać na projekt ustawy.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: