NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Reaktywacja polskiego klubu przy Hunter College

Reaktywacja polskiego klubu przy Hunter College

19.10.2013, godz. 05:00
polski klubu przy Hunter College
foto:

O tym, że Polonia potrafi manifestować swoje przywiązanie do Ojczyzny, mogliśmy się przekonać podczas ostatniej Parady Pułaskiego. Tym razem młodzi Polacy postanowili pokazać Polskę i polskie tradycje, reaktywując działalność klubu polonijnego przy Hunter College. Redakcja "Super Expressu" rozmawia z młodymi działaczami polonijnego klubu funkcjonującego przy amerykańskiej uczelni wyższej: prezesem Katarzyną Golec i wiceprezesem Robertem Bronchardem.

- To wspaniałe, że postanowiliście reaktywować polski klub działający przy Hunter College. Powstał 70 lat temu, czy pamiętacie jego historię?

- Oczywiście, że ją znamy. Klub został założony w 1943 przez uczennicę Hunter College - w tamtym czasie Hunter był jeszcze uczelnią tylko dla kobiet, które planowały być pielęgniarkami lub nauczycielkami. Klub został założony z myślą o propagowaniu kultury polskiej i zarazem miał być miejscem, gdzie Polacy mogliby uzyskać jakieś informacje o Polsce podczas wojny. Członkinie klubu były woluntariuszkami i pomagali chorym żołnierzom, w tym z Armii Andersa. Członkowie klubu ufundowali również ambulans dla miasta NY.

Po wojnie aktywność klubu ucichła (nie mamy tutaj wiele wiadomości na ten temat i co się działo z klubem), ale w późnych latach 70. i wczesnych latach 80. kiedy w Hunter College zostały zorganizowane zajęcia języka polskiego, klub został reaktywowany.

Klub istniał dzięki pracy profesora Alexa Alexandrowa, który był dziekanem od języków słowiańskich, w tym języka polskiego. W klubie pracowała również profesor Krystyna Olszer - była mentorką klubu przez 23 lata do 2006 (odeszła na emeryturę), potem była profesor Maria Dzieduszycka i teraz jest prof. Czesław Karkowski.

- Co było na przestrzeni lat takim spektakularnym wydarzeniem w działalności klubu?

- Bardzo ważnym wydarzeniem dla klubu było jego 50-lecie, kiedy to członkowie zorganizowali zbiórkę polskich książek. Zebrali ich 1500 i wszystkie zostały przekazane bibliotece w Hunter College.

Natomiast w tym roku odbyła się uroczystość 70- lecia w Konsulacie Generalnym RP. Zaproszeni zostali goście, którzy byli członkami klubu. Bardzo ważną osobą była pani Eugenia Gore, jedna z pierwszych prezydentów klubu, która znalazła w swoich prywatnych dokumentach i podarowała klubowi pierwszą konstytucję klubu pisaną przez założycielki.

- Na czym konkretnie polega wasza działalność?

- Klub stara sie propagować kulturę poprzez urządzanie rozmaitych uroczystości, takich jak święta polskie, spotkania z pisarzami, reżyserami itp. Klub świętował otrzymanie nagrody Nobla przez Wisławę Szymborską i Miłosza, wejście Polski do Unii Europejskiej, rok Chopina, 200. rocznicę konstytucji polskiej lub 200-lecie rocznicy narodzin Adama Mickiewicza. Celem działalności klubu jest przybliżenie polskiej kultury, polityki, ekonomi...

- Ilu obecnie jest członków w Klubie?

- Około stu. Obecnie staramy się organizować jak najwięcej spotkań dla Polonii w Hunter. W ostatnim roku było dość małe zainteresowanie klubem, był on praktycznie nieaktywny. Mimo natłoku zajęć i problemów, zdecydowaliśmy się na zorganizowanie 70-lecia, bo uznaliśmy, że to jest bardzo ważne, aby nie zaprzepaścić wszystkich osiągnięć.

autor: Rozmawiała: Agnieszka Granatowska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: