NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Razem uratujmy polską Parafię

Razem uratujmy polską Parafię

15.11.2014, godz. 18:10
polska parafia św. Józefa w Poughkeepsie
foto:

Polonijni działacze z Poughkeepsie w stanie Nowy Jork robią wszystko, by zmienić decyzję jaką podjąłPolonijni działacze z Poughkeepsie w stanie Nowy Jork robią wszystko, by zmienić decyzję jaką podjął kardynał Timothy Dolan.

Walka trwa! Choć kardynał Timothy Dolan chce zlikwidować polską parafię św. Józefa w Poughkeepsie w stanie Nowy Jork, parafianie robią wszystko, by zmienił swoją decyzję. Wszyscy możemy im pomóc! Wystarczy podpisać się pod petycją i wysłać do organizatorów akcji.

Kościół, który został wybudowany przez polskich imigrantów w 1901 roku z ich środków finansowych, ma zostać zlikwidowany, a jego wierni mają szukać sobie innej świątyni. Na decyzji kardynała Dolana ucierpią również polscy uczniowie ze Szkoły Języka Polskiego działającej przy parafii - również oni będą musieli szukać innego miejsca, w którym będą uczyć się języka swoich przodków.

Dlatego wspólnie walczmy o „Polskę z dala od Polski”.

Pierwsze podpisy pod petycją, która zostanie wysłana do kardynała Dolana, zostały zebrane już w ubiegłym tygodniu, podczas uroczystej akademii z okazji obchodów Dnia Niepodległości.

- Na dzień dzisiejszy mamy zebranych około 500 podpisów. Mamy nadzieję, że w tę niedzielę po mszy pod petycją podpisze się kolejnych 500 osób – mówi nam Katarzyna Dudało, parafianka mocno zaangażowana w życie kościoła.

W walkę o polską parafię może włączyć się każdy. – Nie jest ważne gdzie mieszkacie – na Greenpoincie, czy w Polsce. Jeśli wyrazicie zgodę, by wasze nazwisko było wpisane pod petycją, możecie włączyć się do walki o zachowanie polskiej parafii. Mamy nadzieję, że uda nam się zebrać nawet 4 tysiące nazwisk – dodaje Katarzyna Dudało.

Pomóżmy im, by parafia św. Józefa w Poughkeepsie dalej mogła służyć Polonii.

- Jest to jedyne w Hudson Valley takie miejsce z polskimi korzeniami, które nadal podtrzymuje polskie tradycje i polską kulturę. Jest to „nasza Polska z dala od Polski”. Niestety, kardynał chce nam to zabrać – kończy Dudało.

Petycja znajduje się na www.facebook.com/NaszaSzkolaPolska

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: