NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Ratunek dla wdowy i dzieci

Ratunek dla wdowy i dzieci

08.03.2014, godz. 05:00
Joannie Przedworsk
foto:

Joannie Przedworskiej z Garfield w New Jersey świat wywrócił się do góry nogami... Młoda kobieta, będąc w ciąży, straciła męża. Od wielu miesięcy zupełnie sama z piątką dzieci walczyła o przetrwanie. Nasza rodaczka w Stanach nie ma żadnej rodziny, teraz może liczyć tylko na wsparcie ludzi dobrej woli.

- Mamy co jeść i co na siebie włożyć, ale brakuje już na przykład na środki czystości - mówi pani Joanna. - Kiedy zaś pomyślę o wakacjach i o tym, że moje dzieci nigdzie nie pojadą, jest mi bardzo źle.

Okazuje się, że biedna kobieta nie musiała długo czekać, aby Polacy w USA po raz kolejny pokazali swoje wielkie serca i udowodnili, że potrafią być otwarci na potrzeby innych. Już w tłusty czwartek założyciel Fundacji Uśmiech Dziecka, właściciel firmy Belvedere Bridge Enterprises oraz jej pracownicy zorganizowali bardzo miłe "słodkie" przyjęcie w gronie przyjaciół, którzy od lat wspierają fundację. Zebrali pierwsze pieniądze.

Jak mówi Joanna Mrzyk z Fundacji Uśmiech Dziecka, wdowa z Garfield przekazała wzruszający list: "Mąż zmarł tuż przed narodzinami naszego piątego dziecka, ale obiecał nami się opiekować... Dotrzymuje słowa... Mam piątkę wspaniałych dzieci: Weronka lat 12, Zosia lat 11, Faustynka lat 7, Andrzej lat 6 i Andrzejek Młodszy lat 2 i 8 miesięcy".

- Po przeczytaniu listu pani Przedworskiej trudno było przejść obojętnie i nic nie zrobić. Fundacja pragnie bardzo gorąco podziękować firmie Belvedere Bridge Enterprises oraz jej pracownikom za udostępnienie pomieszczeń przy 191 Huron Street oraz przygotowanie spotkania - opowiada Joanna Mrzyk.

A w miniony weekend przedstawiciele Fundacji odwiedzili dom rodziny Przedworskich w New Jersey. Ogromną radość sprawiły dzieciom prezenty, zabawki, ubrania, słodycze, a wdowie wręczony jej czek na sumę 2800 dol. Podczas spotkania Andrzej Natkaniec, prezes firmy AMN Corporation, zaproponował, że udostępni pani Joannie i dzieciom dom w górach w okresie wakacji! - Uśmiech na twarzach dzieci to największe podziękowania - powiedział przedsiębiorca.

Jeśli ktoś chciałby jeszcze pomóc w jakikolwiek sposób samotnej matce z piątką dzieci, może kontaktować się z Fundacją Uśmiech Dziecka telefonicznie: 718-894-6443 lub poprzez e-mail: info@childrenssmilefoundation.org.

Podziękowania należą się wszystkim, którzy już złożyli donacje na rzecz Joanny Przedworskiej. Są to: Małgorzata i Ryszard Mierzejewscy, Janusz Knobloch, Martin i Monika Potoma, Anna Wójcik, Aldona Trzeciak, Izabela Morawiec, Rafał Głowacki, Łukasz Rusin, Ilona Wiśniewska, Beata Jakubowska, Ela Szalunas, dr Iwona Mienko, dr Joanna Barbara Lis, Eryka Volker, Zbyszek Smagacz, Artur Dołęga, Krzysztof Rostek, Marzena i Andrzej Potrapelukowie, Krzysztof Pietraszewski, Joanna Mrzyk, Marek Skulimowski, Krystyna Hołowacz, Franek Chlebek, Ewa i Czesław Musiałowie, Bogdan Kujawski, Andrzej Natkaniec, Jacek Podbielski, Romana Narożnik, Wiktor Wasilewski, Justyna Czaja, Zofia Kłopotowska oraz pozostali, którzy pomogli bezimiennie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: