NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy PSFCU doceniła młodych zdolnych Polaków. Stypendia Naszej Unii

PSFCU doceniła młodych zdolnych Polaków. Stypendia Naszej Unii

05.06.2015, godz. 00:00
PSFUK
foto:

W środę wieczorem sala wykładowa Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej znajdująca się na Greenpoincie wypełniła się po brzegi młodymi zdolnymi ludźmi. Wszystko za sprawą uroczystości wręczenia stypendiów PSFCU. W tym roku największa polonijna organizacja finansowa działająca w Stanach nagrodziła łącznie 223 młodych Polonusów.

Stypendia otrzymało 159 maturzystów rozpoczynających we wrześniu tego roku naukę na wyższych uczelniach oraz pięcioro młodszych uczniów. Trafiły również do 64 osób, które są obecnie studentami. Śladem lat poprzednich P-SFUK przyznała trzy stypendia po 5 tys. dolarów, pięć po 2 tys., a reszta laureatów konkursu otrzymała po 1 tys. dolarów.

Była to już 15. edycja stypendiów dla wyróżniającej się polonijnej młodzieży. Od początku istnienia programu stypendialnego PSFCU przyznała na ten cel 3,25 mln dolarów. Do tej pory z programu stypendialnego skorzystało 2,8 tys. osób.

Podczas uroczystości wręczenia stypendiów na Greenpoincie oprócz dyrektorów Naszej Unii udział wzięli nagrodzeni młodzi ludzie oraz ich rodziny. Honorowym gościem uroczystości był dr John Lenczowski - założyciel i prezydent Institute of World Politics, uczelni w Waszyngtonie DC, kształcącej specjalistów w zakresie bezpieczeństwa państwa i stosunków międzynarodowych.

Nagrodzonym pogratulował Bogdan Chmielewski - dyrektor wykonawczy PSFCU, który podkreślił, że ważną częścią działalności PSFUK jest wspieranie Polonii i organizacji polonijnych. Natomiast Krzysztof Matyszczyk, przewodniczący Rady Dyrektorów Unii zapewnił, że młodzi przedstawiciele Polonii zawsze mogą liczyć na wsparcie największej polonijnej instytucji finansowej.

Osoby, które ubiegały się o stypendia musiały spełnić określone wymogi. Po pierwsze kandydaci musieli być członkami PSFCU na dzień 31 grudnia 2013 r., studentami szkoły wyższej ze średnią ocen (GPA) co najmniej 3.0. oraz kontynuować naukę w roku akademickim 2015/2016.

Ale dobre stopnie to nie wszystko. Bardzo liczyło się zaangażowanie w działalność społeczności polonijnej – w organizacjach polonijnych, polskich parafiach czy kołach polskich działających na uczelniach. Oprócz podania, studenci musieli dołączyć dwa obowiązkowe eseje napisane w języku angielskim. Eseje były bardzo istotną częścią podania i pomogły komisji poznać osobowość kandydatów, ich sposób myślenia, a także dojrzałość.

Fot. Konrad Lata

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: