NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Przyjaciele aresztowanego przez ICE studenta walczą, by pozostał w Stanach. Wstrzymać deportacje Diego!

Przyjaciele aresztowanego przez ICE studenta walczą, by pozostał w Stanach. Wstrzymać deportacje Diego!

14.06.2017, godz. 00:00
imigracja, ICE,
foto:

Kilkadziesiąt osób zebrało się przed budynkiem federalnym na Manhattanie by wezwać władze imigracyjne do wstrzymania deportacji Diego Ismaela Pumy Macanceli (19 l.), ucznia high school w Westchester County. Chłopak został zgarnięty przez ICE tuż przed szkolnym balem z okazji zakończenia tego etapu nauki. Wcześniej agenci federalni aresztowali jego matkę. Oboje mają zostać wydaleni z USA.

Diego Ismael Puma Macancela przybył do Stanów z Ekwadoru wraz z matką w 2014 roku. Granicę przekroczyli nielegalnie, ale nie widzieli innego wyjścia, uciekali bowiem przed brutalnymi gangami, które terroryzował życie mieszkańców. Rodzina osiadła w Ossining w Westchester County, gdzie miała  bliskich. Chłopak rozpoczął naukę w lokalnej szkole średniej. Wkrótce miał otrzymać dyplom ukończenia nauki. Ale nie będzie mu to dane. Podobnie jak nie było uczestniczenie w tradycyjnym szkolnym balu organizowanego na tę okazję. W miniony czwartek, do domu kuzynki, do której uciekł, po tym jak dzień wcześniej agenci federalni aresztowali jego matkę, zapukało ICE. Aresztowali chłopaka i przewieźli do więzienia deportacyjnego w Federal Plaza na Dolnym Manhattanie. Tam, gdzie trafiła jego matka.  – Zamiast świętować na balu z kolegami ze szkoły, został aresztowany. Zamiast założyć smoking i ubrano go w pomarańczowe więzienne drelichy – mówił Steve Choi z New York Immigration Coalition organizacji, która zorganizowała manifestację przed Federal Plaza w Diego.  – Oni nie są żadnymi kryminalistami, nie popełnili tutaj żadnego przestępstwa. Uciekali, by ratować  swoje życie przed gangami, starali się z tego tytułu o statu uchodźcy – dodał  Steve Choi powołując się na informacje adwokata zatrzymanych imigrantów. Mimo że się starali sędzia wydał nakaz deportacji, a ICE wykonało polecenie doprowadzenia do więzienia. Za Diego i jego matką wstawili się nawet stanowi i federalni politycy, którzy wystosowali do sądu i władz imigracyjnych o wstrzymanie deportacji. Bliscy, przyjaciele i wspierające Diego organizacje apelują, by pozwolono mu opuścić więzienie, by mógł chociaż odebrać dyplom ukończenia high school.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: