NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Przegońmy czarne chmury znad Polskiego Domu w Passaic!

Przegońmy czarne chmury znad Polskiego Domu w Passaic!

01.03.2014, godz. 00:00
New Jersey
foto:

Warto wesprzeć Polsko-Amerykańskie Centrum Kulturalne w Passaic (New Jersey). Artur Sroka, prezes i jednocześnie menedżer Centrum, prosi o wsparcie i pomoc w uratowaniu placówki, która służy Polonii od ponad 100 lat! Do czerwca placówka musi zapłacić ponad 47 tysięcy dolarów zaległego podatku. - Jeśli w ciągu czterech miesięcy nie znajdą się pieniądze, stracimy budynek - stwierdza bez ogródek Artur Sroka. Naszym Czytelnikom prezes Polish American Cultural Center wyjaśnia, jak doszło do zadłużenia i z jakimi problemami boryka się ta polonijna placówka.

- Co spowodowało taką sytuację, że Centrum nie ma pieniędzy na zapłacenie podatków?

- Wiele okoliczności, a sytuacja jest bardzo poważna. Budynek wymaga odnowy (elewacja, ściany wewnętrzne, a przede wszystkim dach - ok. 38 000 dol.). Remont jednakże nie jest w tym momencie najważniejszym problemem, jaki musimy pokonać. W związku z tym, że Polskie Centrum nie jest organizacją charytatywną, administracja miejska wymaga opłaty podatku gruntowego oraz od nieruchomości, który wynosi prawie 30 000 00 dol.rocznie. Przez ostatnich kilka kwartałów nie został zapłacony z powodu braku finansów. W naszym stanie New Jersey, jak również w innych istnieje prawo pozwalające na wykupienie na aukcji podatków zaległych, oczywiście po doliczeniu procentów (18 proc.) oraz kosztów. Tak się stało: kilka instytucji finansowych wykupiło zobowiązania podatkowe Polskiego Domu. Jest to olbrzymia suma sięgająca ponad 49 000 00 dol. Termin, do którego to zobowiązanie musi być rozliczone, mija w czerwcu.

- A co się stanie, jeśli nie uda się zebrać takiej kwoty do czerwca?

- Nie chcemy nawet teraz myśleć, że tak może się stać. Jednak gdy naprawdę nie uzbieramy takiej kwoty, nieruchomość przejdzie w ręce administracji miejskiej. Takie są fakty.

- A może brakuje imprez i różnego rodzaju spotkań, z których można czerpać dochody?

- Dyrekcja organizuje całą serię imprez i przedsięwzięć, które mają wspomóc spłatę podatków, jednym z kolejnych jest: "Beef, Beer, Pączki Fundraiser" - to wspaniałe spotkanie przy miłej muzyce, dobrym jedzeniu, w znakomitym towarzystwie. Termin - wtorek, 4 marca, godzina 19.00, bilety 50 dol. od osoby (rezerwacje przyjmowane do 2 marca). Informacje pod numerem: 973-473-6619.

Polski Dom w Passaic - Polsko-Amerykańskie Centrum Kulturalne ma ogromny wkład w historii Polonii z New Jersey, istnieje już ponad 100 lat (od 1909 roku). Przez cały ten czas Polski Dom służył naszemu społeczeństwu i polonijnym organizacjom, a teraz instytucja sama potrzebuje pomocy. Donacje mogą być przesyłane na adres: Polish People's Home, 1-3 Monroe Str, Passaic N.J. 07055.

autor: Agnieszka Granatowska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: