NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Przed wyborami zajrzyj do paszportu. Sprawdź czy możesz głosować na polskiego prezydenta

Przed wyborami zajrzyj do paszportu. Sprawdź czy możesz głosować na polskiego prezydenta

14.02.2015, godz. 00:00
Flaga Polski Polska
Flaga Polski foto:

Chcesz wziąć udział w wyborach prezydenckich 9 maja 2015 r.? W głosowaniu mogą wziąć osoby, które najpóźniej w tym dniu ukończyły 18 lat, dokonają wcześniej osobistego zgłoszenia do spisu wyborców i… posiadają  ważny polski paszport.

Paszport musi być ważny, dlatego warto już wcześniej sprawdzić wpisaną w niego datę. Jeśli spłacił ważność, trzeba  złożyć w konsulacie wniosek o wydanie nowego. Jeśli jednak ostatni paszport utracił ważność kilkanaście lat temu, możliwe, że konieczne będzie też potwierdzenie obywatelstwa polskiego. Dodatkowo, w przypadku osób, które nigdy nie miały polskich aktów urodzenia, a w przypadku kobiet - polskich aktów małżeństwa, przed wydaniem paszportu należy umiejscowić akty zagraniczne w Polsce.

Pracownicy Konsulatu RP w Nowym Jorku zachęcą, aby nie zostawiać kwestii związanych z wyrobieniem nowego paszportu na ostatnią chwilę, bo może się okazać, że procedury zakończą się dopiero po wyborach i uniemożliwi nam to oddanie głosu.

Jeśli uporamy się z paszportem, pozostanie rejestracja. Informację o możliwości dokonywania zgłoszeń do spisu wyborców rozpowszechnia przed każdymi wyborami konsul. Zachęcamy więc do śledzenia informacji pojawiających się na stronie internetowej konsulatu (www.nowyjork.msz.gov.pl) oraz na profilu placówki na Facebooku i Twitterze.

(na podstawie informacji z Konsulatu RP w Nowym Jorku)

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: