NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Przed Halloween i Thanksgiving ludzie mierzą się na dynie

Przed Halloween i Thanksgiving ludzie mierzą się na dynie

23.10.2015, godz. 00:00
Dynia gigant
foto:

Bez nich trudno wyobrazić sobie najważniejsze amerykańskie święto jakim jest Dzień Dziękczynienia. Zabrakłoby też klimatu podczas celebrowanego przez Amerykanów – i nie tylko – Halloween. Dynie.

Ta jednoroczna roślina, a konkretnie jej owoce, zawróciły w głowie Amerykanom. Dynia od lat jest tutaj najbardziej charakterystycznym jesiennym warzywem. Wykorzystywana jest jako ozdoba – tak ogródków, obejść, jak i wnętrz domów, z uwagi na swoje rozmaite kształty, rozmiary, i kolory!
Dawniej kojarzona z potępionymi duszami, dziś jest nieodzownym elementem Thanksgiving i Halloween – w postaci uśmiechającego się przerażająco Jack-o’-lantern – i główną bohaterką jesiennych festiwali. Bowiem począwszy od września w różnych częściach Stanów odbywają się najróżniejsze konkursy na najdorodniejszą dynię. Hodowcy – doglądający swego „dziecka” od pestki do pękatej bulwy, załadowują potężne dynie na furgonetki i zwożą je na konkursy. Tam odbywa się mierzenie i oczywiście ważenie. Jeden z większych konkursów odbywa się co roku w Kalifornii – Half Moon Bay Art & Pumpkin Festival.
Przywiezione tam okazy mają nawet ponad tysiąc funtów wagi. Zwycięska tegoroczna sztuka ważyła aż 1969 funtów! Inne konkursy – trwające lub zaplanowane w najbliższych dniach – odbywają się w innych stanach, m.in. w New Hampshire, Oregonie, Idaho.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: