NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Protest na Greenpoincie

Protest na Greenpoincie

05.04.2013, godz. 02:00
Protest na Greenpoincie
foto:

Takiego protestu dawno nie było! W środę wieczorem przy głównym wejściu na basen w Parku McCarren na Greenpoincie zebrali się członkowie Localu 78 i okoliczni mieszkańcy. Kilkaset osób, w tym wielu Polaków, protestowało przeciwko decyzjom dewelopera, firmy Two Trees, która zarządza terenem po byłej fabryce Domino Sugar przy Williamsburg Bridge.

Protestujący zarzucają deweloperowi między innymi to, że do prac przy usuwaniu azbestu zatrudnił firmę NY Insulation.

- Posiada ona długą historię różnego typu wykroczeń związanych zarówno z samym usuwaniem azbestu, jak i z przestrzeganiem praw dotyczących płacy minimalnej w stanowych budynkach - mówi "Super Expressowi" Radek Korek z Localu 78. - NY Insulation ma zakaz wykonywanej jakichkolwiek prac dla stanu Nowy Jork oraz nowojorskich szkół. Wokół tego projektu jest wiele kontrowersji i, jak widać, wszystko to budzi olbrzymi sprzeciw lokalnej społeczności, w tym setek członków Localu 78 oraz ich rodzin - dodał.

Dalsza część spotkania odbyła się już wewnątrz budynku, podczas zebrania Community Board nr 1, gdzie Jed Walentas, właściciel firmy Two Trees, zaprezentował plany przebudowy nadbrzeża i odpowiadał na pytania z sali. Członkowie Loca-lu 78 przedstawili mu swoje zarzuty wobec podwykonawcy. Wręczyli również obecnym członkom zarządu dzielnicy bogatą dokumentację wykroczeń firmy NY Insulation.

- Jesteśmy doświadczoną firmą i zatrudniliśmy sprawdzonego i bezpiecznego podwykonawcę - odpowiadał Walentas. - Przykro mi, że nie zgadzacie się w tej kwestii. Być może chcielibyście, aby była to inna firma, ale mogę zapewnić, że podchodzimy do wszystkiego z pełną odpowiedzialnością i bezpieczeństwo jest dla nas niezwykle istotne. NY Insulation spełnia wszystkie niezbędne wymogi - zapewniał właściciel.

Oświadczenie dewelopera nie przekonało członków Localu 78, którzy zapowiadają kolejne protesty w tej sprawie.

Local 78 reprezentuje około 4,5 tys. robotników usuwających azbest, ołów oraz inne zagrażające życiu i zdrowiu substancje w stanie New Jersey, pięciu dzielnicach Nowego Jorku oraz na Long Island.

autor: Marcin Żurawicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: