NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Proklamacja Polonijnego Dnia Dwujęzyczności na Manhattanie. Historyczna chwila dla polonijnego środowiska

Proklamacja Polonijnego Dnia Dwujęzyczności na Manhattanie. Historyczna chwila dla polonijnego środowiska

12.09.2015, godz. 00:00
Polonia
foto:

Ta niedziela przejdzie do historii wydarzeń polonijnych w Nowym Jorku. 13 września w Konsulacie Generalnym na Manhattanie zostanie proklamowany Polonijny Dzień Dwujęzyczności (Polish Bilingual Day). Pomysłodawcami tego świta jest Dobra Polska Szkoła i portal dobrapolskaszkola.com, oraz polski partner Edukacja dla Demokracji (Warszawa).

Patronat nad wydarzeniem objęło polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Patronem medialnym tego niezwykłego wydarzenia jest „Super Express” - największa polonijna gazeta na wschodnim wybrzeżu. - Ustanowienie Polonijnego Dnia Dwujęzyczności ma na celu przypominanie nam Polakom zamieszkałym poza granicami Polski o ogromnej roli jaką stanowi ojczysty język w naszym życiu - mówi Marta Kustek, redaktor naczelna portaluDobraPolskaSzkola.com. – Chcemy pokazać jak ważne jest przekazywanie języka ojczystego najmłodszym pokoleniom w celu podnoszenia ich świadomości kulturowej i pogłębiania wiedzy o kraju, z którego pochodzą ich rodzice. To dzień, który ma przypominać rodzicom i wychowawcom, że głównie na nich spoczywa obowiązek i przywilej przekazywania polskiej mowy dzieciom wychowywanym w USA – dodaje. Pierwsza edycja Polonijnego Dnia Dwujęzyczności obchodzona będzie 10 październikaPatronem honorowym obchodów Polonijnego Dnia Dwujęzyczności jest prof. Jan Miodek.
Wydarzenia w ramach Polonijnego Dnia Dwujęzyczności są współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r. Sponsorem lokalnym jest kancelaria adwokackaThe Platta Law Firm.


Szczegółowe informacje na temat obchodów w poszczególnych miejscowościach
Marta Kustek (Nowy Jork): marta@dobrapolskaszkola.com tel. 347-475-8966
Danuta Świątek (Mahwah, NJ): dswiatek@optonline.net
Lidia Russell (Boston, MA): elidia@wp.eu
Eliza Sarnacka Mahoney (Denver, CO): elizas.mahoney@gmail.com
Marta Wesołowska (Copiague, NY): martawes@yahoo.com
Tomek Moczerniuk (Bridgeport, CT): papatomski@gmail.comREDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: