NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Prezydent Obama podpisze swoją AMNESTIĘ w najbliższych tygodniach!

Prezydent Obama podpisze swoją AMNESTIĘ w najbliższych tygodniach!

27.08.2014, godz. 13:05
Barack Obama
foto:

Obiecał, że weźmie sprawy imigracji we własne ręce i wygląda na to, że tak zrobi. Co więcej, według rzecznika Białego Domu, jest zdeterminowany i nie ma zamiaru się wycofać... Prezydent Barack Obama (53 l.) już wkrótce ma wydać rozporządzenie, które wprowadzi jego wersję „małej amnestii”, którą objętych zostaną miliony nieudokumentowanych imigrantów.

Josh Earnest, rzecznik Białego Domu, pytany o szczegóły powiedział, że prezydent „zmierza ku temu, aby dotrzymać terminu jaki sam sobie wyznaczył, czyli najpóźniej do końca tego lata”. O detalach nie chciał mówić, niemniej przyznał, że w kuluarach odbyło się kolejne spotkanie z przedstawicielami tak organizacji proimigracyjnych jak i związków zawodowych oraz biznesów z różnych branż.

Determinację Obamy potwierdza również demokratyczny kongresman z Chicago, Luis Gutierrez, który nie szczędził wcześniej Obamie krytyki za brak zdecydowanych posunięć w sprawie reformy imigracyjnej. Podczas rozmowy z Jose Diazem-Balartem w MSNBC powiedział, że dyrektywy prezydenta można spodziewać się za kilka tygodni.

Jak się nieoficjalnie mówi,  jeżeli faktycznie Obama zdecyduje się pójść na całość, to na nowych przepisach może skorzystać co najmniej pięć milionów imigrantów, czyli blisko połowa nielegalnych żyjących w Stanach!  Ale nie tylko los imigrantów jest tu stawką. Podpisanie przepisów będzie de facto wypowiedzeniem wojny Kongresowi, a dokładnie przedstawicielom Izby Reprezentantów, która to zablokowała projekt kompleksowej dwupartyjnej ustawy imigracyjnej jaki już ponad rok temu przyjął Senat.

Barack Obama od lat zabiega o reformę imigracyjną, która dałaby szansę na legalizację pobytu a docelowo i obywatelstwo milionom ludzi. Tą „amnestyjną kartą” grał podczas kampanii chcąc zdobyć głosy etnicznych wyborców. Teraz oczekują oni wywiązania się z obietnic. I jest to wielce prawdopodobne, zważywszy na to, że zbliżają się wybory (tzw. midterm elections) i cześć składu Kongresu ulegnie zmianie. A wprowadzenie „małej amnestii” może sprawić, że wyborcy zagłosują na demokratów, czyli partię prezydenta Obamy. Na czym miałaby polegać? Obama chce, by objąć ochroną przed deportacją rodziny obywateli USA – czyli np. nielegalnie przebywających w Stanach rodziców urodzonych tutaj dzieci.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: