NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Prezydent odznaczył zasłużonych Polaków

Prezydent odznaczył zasłużonych Polaków

30.09.2015, godz. 20:13
Andrzej Duda
foto:

We wtorkowe południe prezydent Polski kończąc swoją kilkudniową wizytę w Nowym Jorku
spotkał się z Polonią. Podczas krótkiego wystąpienia Andrzej Duda podkreślił, że Polacy w kraju i za granicą tworzą jedną wspólnotę.

Prezydent w konsulacie wręczył również  zasłużonym dla Polonii odznaczenia państwowe. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Lech Roman Sobieszek, zasłużony działacz opozycji w okresie PRL, sygnatariusz gdańskich porozumień sierpniowych. Krzyże Kawalerskie Orderu Zasługi RP otrzymali: ks. Ryszard Koper z parafii kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie oraz Hanna Kosińska - Hartowicz, dyrektor Nowojorskiego Festiwalu Filmów Polskich. Wśród wyróżnionych przez prezydenta Złotym Krzyżem Zasługi znalazł się z kolei Mariusz Kołodziej, właściciel piekarni Hudson Bread w North Bergen, NJ. Prezydent podczas spotkania podkreślił, że amerykańska Polonia całe życie myślała o Polsce, a przedstawiciele starszego pokolenia walczyli o nią. - Dzięki nim w 1989 roku udało się zrzucić okowy i zacząć naprawę Rzeczypospolitej. Mówię „zacząć", bo proces trwa i Rzeczpospolita cały czas wymaga naprawy. Państwo cały czas w tym procesie bierzecie udział - zwrócił się do zebranych. - Wszyscy razem, Polacy, stanowimy jedną wspólnotę. Czy w kraju, czy za oceanem, po prostu jesteśmy razem - powiedział prezydent.
Zaznaczył, że w celu integracji środowisk polonijnych powstało w Kancelarii Prezydenta biuro ds. kontaktów z Polakami za granicą. Zaapelował aby Polonia zwracała się do biura z inicjatywami i problemami.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: