NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Prezentacja ustawy imigracyjnej przełożona

Prezentacja ustawy imigracyjnej przełożona

17.04.2013, godz. 02:00
USA
foto:

Z uwagi na tragiczne wydarzenia w Bostonie grupa senatorów postanowiła przełożyć prezentację kompleksowego projektu ustawy imigracyjnej - donosi "The Washington Post". Pierwotnie miało się to odbyć we wtorek w Dirksen Senate Building.

Autorzy "Border Security, Economic Opportunity, and Immigration Modernization Act of 2013" uznali jednak, że teraz ważniejszy jest szacunek dla ofiar niż jakakolwiek inna sprawa. Senatorowie mają złożyć gotowy projekt w odpowiedniej komisji jeszcze we wtorek, ale publiczna prezentacja odbędzie się innego dnia.

Jak już wielokrotnie pisaliśmy, kompleksowa i pierwsza od blisko 30 lat reforma prawa imigracyjnego ma wspierać się na czterech filarach. Są to:

1. uszczelnienie granic oraz monitorowanie osób wjeżdżających do USA z wizami;

2. zmiana systemu przyznawania wiz oraz zwiększenie puli wizowej w poszczególnych kategoriach;

3. kary dla pracodawców zatrudniających na czarno i stworzenie sprawniejszego systemu weryfikacji pracowników;

4. stworzenie "ścieżki do obywatelstwa" dla ok. 11 milionów nielegalnych imigrantów.

Do mediów ciągle przecieka wiele szczegółów. Jak chociażby ten, że przez pierwsze sześć lat od wprowadzenia reformy w życie na zabezpieczenie granic zostanie przeznaczone 2 miliardy dolarów. A ścieżka do obywatelstwa - na którą będzie można wejść dopiero po odczekaniu co najmniej 10 lat - będzie dostępna tylko dla tych nielegalnych, którzy wjechali do Stanów przed 31 grudnia 2011.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: