NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Prezent prezydenta Baracka Obamy dla 5 mln pracowników, czyli... nadgodziny!

Prezent prezydenta Baracka Obamy dla 5 mln pracowników, czyli... nadgodziny!

02.07.2015, godz. 00:00
Barack Obama
foto:

Kto zarabia w USA poniżej 50 tys. dolarów rocznie za rok więcej zarobi za nadgodziny. Prezydent Barack Obama (53 l.), ogłosił rewolucję w regulacjach dotyczących wypłacania nadgodzin i zapowiedział zmianę w Fair Labor Standards Act. Ustawie, która określała pułap dochodów pozwalających pracownikom dostać pieniądze za nadgodziny. Skorzysta na tym pięć milinów osób.

Fair Labor Standards Act został wprowadzony w 1975 roku. Gwarantował on wypłatę nadgodzin dla pełnoetatowego pracownika (czyli pracującego 40 godzin tygodniowo) 150 procent stawki za każdą ekstra godzinę. Niemniej nie dotyczyło to wszystkich, a tylko osoby zarabiające określoną kwotę rocznie. Problem w tym, że została ona ustanowiona 40 lat temu.

W 2004 roku ustawę znowelizował ówczesny prezydent George W. Bush, Zgodnie z jego poprawkami pracodawcy musieli płacić za nadgodziny pracownikom zarabiającym mniej niż 23.660 dolarów rocznie, czyli 455 dolarów tygodniowo.

Teraz prezydent Obama obiecał gwarancję zapłaty za nadgodziny dla osób zarabiających poniżej 50.400 dolarów rocznie. Zaczną dostawać 150 proc. godzinowej stawki za pracę ponad 40 godzin tygodniowo. Departament Pracy szacuje, że dotyczy to prawie 5 mln pracowników. Zaproponowane zmiany mają wejść w życie w 2016 roku, po serii debat publicznych i konsultacji. Nie wymagają zgody Kongresu, gdyż prezydentObama dokonuje rewolucji w przepisach na mocy rozporządzenia administracyjnego.

Zmiany bardzo nie podobają się republikanom oraz lobby biznesowemu i przedsiębiorcom, niemniej nie mogą oni zablokować decyzji.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: