NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Prawnik Radzi. Wyrok - najlepsza inwestycja!

Prawnik Radzi. Wyrok - najlepsza inwestycja!

02.06.2014, godz. 15:31
Sławek Platta
foto:

Sławek Platta jest zarządzającym partnerem w kancelarii The Platta Law Firm, która mieści się niedaleko Wall Street na dolnym Manhattanie. Pan Sławek ukończył studia prawnicze w Polsce (tytuł magistra prawa kanonicznego oraz cywilnego), jak również zdobył tytuł magistra prawa ze specjalnością prawa porównawczego na Uniwersytecie im. Frederica G. Levina na Florydzie. Kancelaria zajmuje się głównie wypadkami budowlanymi ale również sprawami cywilnymi jak i Worker’s Compensation.

Wyrok - najlepsza inwestycja!

W ostatnich dniach drugi department apelacyjny (staowiący prawo dla Brooklyn oraz Queens) rozstrzygnął kwestię odpowieedzialności miasta Nowy Jork za wypadek samochodowy spowodowany przez wadliwie działające światła drogowe na skrzyżowaniu.

29 Marca 2007 roku, w czasie jazdy 60-tą ulicą na Brooklynie, samochód prowadzony przez pewną kobietę (poszkodowaną w tej sprawie), został uderzony na skrzyżowaniu 60-tej ulicy oraz 3 aleji przez samochód jadący na południe 3 aleji. Siła uderzenia była tak duża, że skierowała samochód poszkodowanej na południowy pas 3 aleji, gdzie z kolei uderzył on w podporę autostrady Gowanus. W wyniku tego wypadku poszkodowana doznała poważnych obrażeń ciała.

Kobieta ta wraz ze swoim mężem wszczęła proces przeciwko sprawcy wypadku oraz miastu Nowy Jork. Oskarżyła ona miasto o brak inspekcji a w efekcie brak odkrycia problemu ze światłem zarządzającym ruchem drogowym na tym skrzyżowaniu. Skarga jej określała, że światło to było niewłaściwie ustawione i przekręcone o 45 stopni, tak że wydawało się iż kontroluje ono ruch drogowy zarówno na zachód 60-tej ulicy jak i południe 3 aleji, oraz że niewłaściwe wypozycjonowanie tego światła spowodowało jej wypadek.

Sprawa to została rostrzygnięta wyrokiem jurorow. Określili oni w swojej decyzji, że miasto Nowy Jork było odpowiedzialne w 75% za wypadek, oraz że poszkodowana miała 25% winy za jego spowodowanie. Kierowca samochodu który w nią uderzył został uniewinniony.

Po wyroku prawnicy miejscy złożyli wniosek do sędziego o oddalenie wyroku jako przeciwnego z materiałem dowodowym przedstawionym w procesie, oraz w efekcie o nowy proces. Sędzia prowadzący tą sprawę nie przychylił siędo ich wniosku i uprawomocnił wyrok uzyskany przez jurorów. W wyniku jego decyzji prawnicy miejscy złożyli apelację.

Apelacja została rozstrzygnięta przez sedziów drugiego departamentu apelacyjnego, którzy wbrew argumentom prawników miejskich uznali, że wyrok wcale nie był sprzeczny z materiałem dowodowym przedstawionym w sprawie. Sędziowie ci uznali również, że „wyrok nie powinien zostać zmieniony jako niezgodny z materiałem dowodowym, chyba że jurorzy nie mogliby podjąć swojej decyzji z biorąc pod uwagę przedstawione dowody w sprawie. Kiedy bowiem wyrok może być zinterpretowany jako właściwie odzwierciedlający przedstawione dowody, strona wygrywająca proces jest uprawniona do przeświadczenia, że jurorzy podjęli zgodną z prawem dycyzję.”.

W tej sprawie sędziowie drugiego departamentu apelacyjnego uznali decyzję sądu niższej instancji jako słusznie interpretującą materiał dowodowy w sprawie, do którego należały również zeznania świadka – pracownika zakładu mechaniki pojazdowej znajdującej się na 3 aleji pomiędzy 60 a 61 ulicą. Zeznał on między innymi, że światła te były skierowane pod niewłaściwym kątem przez 2 do 4 miesięcy przed wypadkiem oraz, że on sam zadzwonił pod 311 aby zglosić ten problem.

Wyrok i wynikająca z niego decyzja jest przykładem na to jak bardzo miasto Nowy Jork broni się przed wypłatą odszkodowań. Robi to oczywiście w granicach prawa przedłużając jednak efektywnie okres wypłaty samego odszkodowania. Dodać jednak należy tutaj, że każda wygrana która w późniejszym okresie jest podtrzymana przez sąd apelacyjny, niesie za sobą 9% odsetki karne od całkowitej kwoty wygranej, które ponosi strona przegrywająca. Biorąc pod uwagę obecne stopy procentowe w bankach jest to najlepsza możliwa lokata finansowa jaką można legalnie uzyskać. Pod warunkiem oczywiście wygrania apelacji. Tak więc pomimo tego że apelacja odsuwa o kilka miesięcy a czasami nawet do około roku ostateczną wygraną, to rekompensuje jednak czas dodatkowego oczekiwania konkretnymi dodatkowymi benefitami finansowymi dla osoby poszkodowanej. 

Jeśli Państwo sami stali się ofiarą wypadku, lub znają kogoś kto ma problem ze swoim wypadkiem, to zapraszamy do bezpłatnej konsultacji prawnej pod numerem telefonu 212-514-5100 (biuro) 646-932-6656 (moja komórka), emailowo pod adresem swp@plattalaw.com, lub w czasie osobistego spotkania w naszej kancelarii na dolnym Manhattanie. Możecie Państwo również zadać nam pytania bezpośrednio na stronie internetowej (www.plattalaw.com) używając emaila lub czatu który jest w prawym dolnym rogu ekranu. Zawsze udzielimy Państwu bezpłatnej porady w każdym wypadku.

Zapraszamy gorąco do odwiedzenia naszej strony internetowej gdzie mogą Państwo na głównej stronie (po lewej jej stronie) sami sprawdzić status swojej sprawy sądowej (prowadzonej nawet przez inną kancelarię), po wpisaniu numeru swojej sprawy w istniejące tam okienko, jak również posłuchać ciekawych porad prawnych w formie wideo. Gdyby z jakiegokolwiek technicznego powodu nie udało się Państwu odnaleźć swojej sprawy, to z przyjemnością pomożemy ją odnaleźć telefonicznie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: