NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Pracodawco, płać!

Pracodawco, płać!

21.03.2014, godz. 18:14
choroba, chorobowe, grypa, zwolnienie
foto:

To już oficjalne... Jak zapowiadaliśmy, burmistrz Bill de Blasio (52 l.) bez mrugnięcia okiem podpisał ustawę wprowadzającą płatne chorobowe na nowych zasadach, obejmujących również małe firmy. Oznacza to, że blisko 500 tysięcy więcej nowojorczyków - w tym wielu Polaków - będzie mogło wziąć do pięciu dni wolnych z uwagi na chorobę, bez obawy, że stracą pracę. Nowe prawo wchodzi w życie już 1 kwietnia.

- Przemawiam dzisiaj do grupy pół miliona nowojorczyków, którzy zostaną objęci nowym prawem. Już za niecałe dwa tygodnie będziecie mogli bez najmniejszych obaw wziąć dzień wolny, jeżeli zachorujecie albo wasze dziecko będzie wymagało opieki. To prawo was chroni. Nie może być tak, aby człowiek stawał przed wyborem: praca czy zdrowie - mówił na konferencji Bill de Blasio.

Przypomnijmy, pod koniec lutego radni miejscy zdecydowaną większością głosów - bo 46:5 - przyjęli ustawę, która obniżyła pułap liczby pracowników, którzy mają być zatrudnieni na pay roll, aby pracodawca musiał zagwarantować płatne chorobowe. W starej wersji minimalna liczba pracowników wynosiła 15, w nowej - tej, która zacznie obowiązywać 1 kwietnia - pracodawca zatrudniający minimum pięć osób jest zobligowany prawnie dać pracownikowi do pięciu płatnych dni wolnych. Pracodawca, który nie zapłaciłby pracownikowi, narazi się na wysoką karę z Departamentu Pracy!

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: