NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Praca w USA: więcej pozwoleń na legalną pracę

Praca w USA: więcej pozwoleń na legalną pracę

03.03.2015, godz. 16:12
praca
foto:

Sponsorowanie na stały pobyt w USA poprzez pracę – nawet w najwyższej kategorii czyli pracowników wykwalifikowanych – może potrwać długi czas. I zanim główny beneficjent otrzyma zieloną kartę, jego współmałżonek w większości przypadków nie może pracować. Ale dzięki rozszerzonemu właśnie przez DHS programowi, osoby posiadające status H-4 będące współmałżonkami  osób sponsorowanych na stały pobyt poprzez wizę/status H-1B będą mogły starać się o „employment authorization”, czyli pozwolenie na pracę.

León Rodríguez, szef Urzędu Imigracyjnego (U.S. Citizenship and Immigration Services – USCIS), ogłosił oficjalnie, że nowe rozszerzone zasady wydawania pozwoleń na pracę wchodzą w życie od 26 maja po tym, jak Departament Bezpieczeństwa Kraju (DHS) zgodził się, by współmałżonkowie osób sponsorowanych w kategorii H-1B i utrzymujących cały czas legalny status mogli pracować w Stanach w czasie trwania sponsorowania. – Zezwolenie współmałżonkom posiadaczy wizy H-1B sponsorowanym na stały pobyt w USA na to, by mogły legalnie pracować, to po prostu zdrowy rozsądek – powiedział Rodríguez.  – Dzięki temu amerykańskie firmy będą mogły zatrzymać wykwalifikowanych pracowników, którzy chętniej pozostaną w Stanach do czasu sfinalizowania sprawy wiedząc, że ich współmałżonek będzie mógł pracować. To rozwiązanie jest bardzo korzystne ekonomicznie tak dla Ameryki jak i samych zainteresowanych imigrantów – dodał szef USCIS.

Dla kogo pozwolenie?
Pozwolenie na pracę będzie przyznawane posiadaczom statusu H-4, którzy są współmałżonkami osób sponsorowanych na stały pobyt i będących na  wizie/statusie H-1B, którzy:
1. są głównymi beneficjentami i mają zatwierdzoną formę I-140- Immigrant Petition for Alien Worker,
2. posiadają status H-1B przyznany na podstawie 106(a) and (b) of the American Competitiveness in the Twenty-first Century Act of 2000

Jak się starać?
Spełniający wymagania chętni będą musieli wypełnić aplikację: Form I-765 Application for Employment Authorization, oraz pokryć koszta w wysokości 380 dol.  Dokumenty będą przyjmowane od 26 maja. Liczba dostępnych pozwoleń w pierwszym roku wyniesie 179.600. W latach następnych będzie to 55.000 rocznie.
SAL na podst. www.uscis.gov

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: