NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Potwierdzenie zmian ważnych dla nowojorskich pracowników! Prawo do płatnego chorobowego

Potwierdzenie zmian ważnych dla nowojorskich pracowników! Prawo do płatnego chorobowego

18.07.2014, godz. 00:00
choroba, chorobowe, grypa, zwolnienie
foto:

Wraz z końcem tego miesiąca nowojorczycy zatrudnieni w małych firmach – liczących co najmniej pięciu pracowników – będą mogli bez najmniejszych obaw wziąć płatne chorobowe. 30 lipca wchodzą bowiem w życie nowe, miejskie przepisy regulujące tę ważną kwestię. Przypomniał o tym Bill de Blasio (53 l.), który... osobiście rozdawał nowojorczykom ulotki informacyjne.

Burmistrz wraz z wolontariuszami i kilkoma członkami Rady Miejskiej pojawił się w centrum Brooklynu – przy stacji metra Barclays Center – gdzie rozdawał mieszkańcom dzielnicy ulotki informujące ich o nowych przywilejach. Jak podkreślał w krótkich rozmowach z nowojorczykami, nowe prawo daje przynajmniej „lekkie poczucie ekonomicznego bezpieczeństwa w ciągle trudnych czasach”.


Zgodnie z nowymi normami – o czym kilkakrotnie pisaliśmy na naszych łamach – każdy pracodawca, właściciel firmy zatrudniającej minimum pięć osób, nie ma prawa odmówić pracownikowi płatnego dnia chorobowego (paid sick day) – czy to z powodu własnej choroby lub członka rodziny. W ciągu roku dni takich może być pięć. Pracodawca, który odmówi lub nie zapłaci, będzie musiał liczyć się z karami.


Przypomnijmy, że pierwszej wersji przepisów obowiązek udzielania płatnego chorobowego miały firmy zatrudniające 20 osób i więcej. Teraz pułap został obniżony i dzięki temu dodatkowa grupa ponad 350 tysięcy nowojorczyków będzie mogło „zdrowieć” bez obaw.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: