NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Porady prawne

Porady prawne

02.11.2013, godz. 02:00
Marcin Muszyński
foto:

Porady dla czytelników

Roman z Warszawy: - Ile obecnie trwa sponsorowanie przez małżeństwo ze stałym rezydentem. Obecnie mieszkam w Polsce i moja żona ma zieloną kartę. Powiedziano nam, że muszę czekać, aż żona załatwi obywatelstwo. Czy można rozpocząć sponsorowanie wcześniej - bardzo zależy mi na czasie?

- Obecnie nie ma praktycznie różnicy między sponsorowaniem małżeńskim z obywatelem USA a stałym rezydentem. W przeszłości na zieloną kartę poprzez ślub ze stałym rezydentem czekało się prawie 5 lat, ale obecnie kolejka wynosi zaledwie jeden miesiąc. W Pana przypadku radzę jak najszybciej rozpocząć sponsorowanie. Nie traci Pan niczego, składając dzisiaj wniosek, a jeśli obecne kolejki się utrzymają, to za około 8-12 miesięcy będzie Pan w USA z zieloną kartą. Proszę również pamiętać, że nawet jeśli kolejka się wydłuży, to po otrzymaniu obywatelstwa przez żonę, petycję zawszę będzie można zmienić, nie tracąc miejsca w kolejce. Innymi słowy składając wniosek dzisiaj, nie traci Pan nic, a może Pan tylko zyskać.

Krzysztof z Queensu, NY: - Kilka lat temu przeskoczyłem przez bramkę w nowojorskim metrze. Dostałem mandat i poszedłem do sądu go zapłacić. Czy ten incydent muszę wyjawić na aplikacji o zieloną kartę? Nigdy żadne odciski palców nie zostały ode mnie pobrane. Nie wiem nawet, jak otrzymać duplikat tego mandatu; mój adwokat kazał mi iść na policję, ale tam nic nie wyszło pod moim nazwiskiem.

- Tak, ten incydent musi Pan wyjawić w aplikacji o zieloną kartę. Radzę skonsultować się z adwokatem imigracyjnym, zanim wyśle Pan swój wniosek, gdyż w niektórych przypadkach przeskoczenie przez bramki może być potraktowanie dużo bardziej surowo, niż nam się wydaje. Jeśli chodzi o uzyskanie informacji na temat Pana przewinienia, należy się udać do Transit Adjudication Bureau i tam otrzyma Pan stosowne pismo w Pana sprawie. Dodatkowe informacje może Pan uzyskać pod numerem telefonu (347) 643-5805.

Joanna z Bushwick, NY: - Wypełniłam wniosek na loterię wizową. Kiedy chciałam wydrukować potwierdzenie, coś się stało z moją drukarką i musiałam zrestartować swój komputer. Nie dostałam żadnego potwierdzenia, mimo że podałam adres mailowy. Jak mogę odzyskać numer potwierdzający moje zgłoszenia, abym mogła sprawdzić wyniki w przyszłym roku?

- Niestety nie odzyska Pani numeru potwierdzające zgłoszenia w loterii. Przepisy są bardzo rygorystyczne i nie pozwalają na uzyskania jakąkolwiek drogą numeru potwierdzającego nasze zgłoszenie. Numer ten pojawia się tylko na ekranie naszego komputera po wysłaniu zgłoszenia. Stronę tę należy wydrukować i zachować. Ponadto po wysłaniu wniosku na loterię nie otrzymujemy żadnego potwierdzenia drogą mailową. Obawiam się, że w tym roku nie będzie Pani mogła skorzystać z loterii wizowej.

Mirosław z Brooklynu, NY: - Kilka miesięcy temu wypełniłem wniosek o obywatelstwo przez Internet. Zapłaciłem $250 i otrzymałem potwierdzenie wpłacenia pieniędzy. Nie otrzymałem jednak żadnego potwierdzenia z Urzędu Imigracyjnego. Słyszałem, że wezwanie na odciski palców przychodzi po 30 dniach. Ja nic nie otrzymałem i zaczynam się martwić, że mój wniosek został źle wypełniony. Czy mogę jakoś sprawdzić status swojej sprawy?

- Obawiam się, że padł Pan ofiarą dość popularnego oszustwa imigracyjnego, gdzie strona wyglądająca podobnie do strony Urzędu Imigracyjnego oferuje wnioski imigracyjne po uiszczeniu opłaty. Przede wszystkim opłata imigracyjna za wniosek na obywatelstwo wynosi $680, a nie $250. Ponadto formularze imigracyjne są bezpłatne i można jest ściągnąć z oficjalnej strony Urzędu Imigracyjnego pod adresem: www.uscis.gov. Pana wniosek nie mógł zatem zostać wysłany do Urzędu Imigracyjnego. Przypominam również, że obecnie nie można składać wniosków na obywatelstwo drogą elektroniczną.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: