NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy PORADY IMIGRACYJNE Twoja sprawa utknęła? Gdzie i jak złożysz odwołanie

PORADY IMIGRACYJNE Twoja sprawa utknęła? Gdzie i jak złożysz odwołanie

10.03.2015, godz. 03:00
U.S. Immigration and Customs Enforcements, usa, imigracja,
foto:

Zdarza się, że nasza sprawa w Immigration utknie albo w ogóle zostanie odrzucona - urzędnicy USCIS wydadzą odmowną decyzję. Nie zawsze jest to jednak jednoznaczny koniec sponsorowania i tym samym koniec marzeń o legalnym pobycie w USA. Są instytucje, do których możemy się w takich przypadkach odwołać. Jedną z nich jest
Administrative Appeals Office (AAO).

Na czele tego urzędu, będącego częścią USCIS-u stoi Ron Rosenberg.
Aplikant, którego petycja została zakwestionowana lub odrzucona może odwołać się od niej do AAO. Urząd ten, po przyjęciu wniosku, jeszcze raz analizuje całą sprawę i upewnia się czy pod względem całego procesu administracyjnego zachowane były wszystkie normy i postępowano zgodnie z interpretacją prawa imigracyjnego. Następnie wydaje decyzje. Może być ona „non-precedent” – czyli nie precedensowa, która orzeczona jest na podstawie istniejących przepisów i rozporządzeń. Może też być „precedent” – czyli precedensowa, tzn. że po zgodzie biura prokuratora okręgowego, następuje nowa interpretacja danego przepisu, oczywiście zgodna z prawem, która pozwoli na odwrócenie wcześniejszej odmownej decyzji urzędników.
Jurysdykcja AAO obejmuje około 50 rodzajów spraw/typów sponsorowań imigracyjnych. Sprawy, które nie podlegają pod jurysdykcję AAO, muszą być odwoływane w Board of Immigration Appeals (BIA),będącego częścią U.S. Department of Justice.

Jakie sprawy odrzucone przez urzędników USCIS podlegają pod jurysdykcję AAO?
• większość sponsorowań pracowniczych (Forms I-129 oraz I-140);
• petycje o sponsorowanie zagranicznego pracownika (Form I-526);
• aplikacje o tymczasowy status ochronny (Temporary Protected Status) (Form I-821);
• petycje narzeczeńskie (Form I-129F);
• aplikacje o zniesienie tzw. orzeczenia o niewpuszczalności (inadmissibility) (Form I-601);
• aplikacje o pozwolenie na wjazd do USA po deportacji (Form I-212);
• aplikacje i petycje związane z wizami T i U (Forms I-914 and 1-918) i związany z nimi tzw. adjustment of status
• aplikacje o utrzymanie/przywrócenie legalnego stałego pobytu w celach uzyskania obywatelstwa (Form N-470);

Jak złożyć odwołanie do AAO?
Zazwyczaj dzieje się tak, że USCIS wysyła danemu imigrantowi list z informacją o wstrzymaniu postępowanie lub odrzuceniu sprawy. Podaje w nim powody swojej decyzji oraz przedstawia imigrantowi jakie ma możliwości odwołania się (czasami zdarza się bowiem, że USCIS od razu nie pozwala na odwołanie). Po otrzymaniu takiego listu, imigrant ma 30 dni na złożenie apelacji. Robi się to wypełniając Form I-290B i uiszczając odpowiednią opłatę.

Kiedy AAO podejmie decyzję
Po przyjęciu wniosku, urzędnicy AAO jeszcze raz rozpatruje całą sprawę od strony administracyjnej. Ten wstępny etap trwa 45 dni. Po stwierdzeniu, że jest podstawa do apelacji, AAO kontynuuje „rewizję” sprawy danego imigranta. Decyzja o tym, czy imigrant może kontynuować sprawę bądź otrzymać wizę czy zieloną kartę, powinna zapaść do sześciu miesięcy od złożenia wniosku apelacyjnego.

SAL, na podst. USCIS.gov

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: