NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Pomóż nam pokonać raka

Pomóż nam pokonać raka

27.04.2013, godz. 02:00
P-SFUK
foto:

Rozmawiamy z Edytą Martulą, wiceprezes Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, odpowiedzialnej za sektor sprzedaży detalicznej.

- Na czym polega współpraca P-SFUK z American Cancer Society?

- W trosce o zdrowie naszych Członków Nasza Unia od lat oferuje bezpłatne badania medyczne dla osób niemających ubezpieczenia. Współpracujemy ze szpitalami i wolontariuszami, którzy przychodzą wykonać odpowiednie testy i udzielić konsultacji naszym członkom. W tym roku po raz pierwszy, dzięki nowo nawiązanej współpracy z American Cancer Society (ACS), udało nam się zorganizować darmowe badania na wykrycie nowotworów, z których dotychczas skorzystało już prawie 200 osób.

- W jaki sposób przeprowadzane są tego typu badania?

- Po rozmowach z przedstawicielem ACS z Queensu oraz American Italian Cancer Foundation (AICF) wspólnie zorganizowaliśmy dwie sesje medyczne, które odbyły się w naszym oddziale na Maspeth w Nowym Jorku. Po wcześniejszej rezerwacji prawie 90 kobiet zostało przebadanych na wykrycie raka piersi w specjalnym oddziale mobilnym, który został nam udostępniony przez AICF. Oddział ten, notabene, jest bardzo podobny do oddziału Naszej Unii, który ostatnio był bardzo pomocny podczas huraganu Sandy. Dzięki zespołowi medycznemu Multi-Diagnostic Services Inc. zapisane na test osoby nie tylko otrzymały badanie mammograficzne, ale też mogły uzyskać skierowania na badanie na wykrycie raka szyjki macicy do lekarzy uczestniczących w tym programie, jak również zestawy na wykrycie raka jelita grubego. Nasza Unia zapewniła tłumaczy dla osób niemówiących po angielsku, wolontariusze także pomagali przy wypełnianiu dokumentacji.

- Czy są plany kontynuacji tego programu w innych lokalizacjach?

- Gdybyśmy mieli taką możliwość, bez wahania zaoferowalibyśmy tego rodzaju program we wszystkich naszych oddziałach. Niestety, badania są ograniczone przez budżet dostępny dla programu New York State Cancer Services Partnership, którym dysponuje ACS, oraz dostępem do oddziału mobilnego w poszczególnym regionie.

- Czy i gdzie zatem Członkowie Naszej Unii mogą się spodziewać kolejnych badań na wykrycie raka?

- Fundusze New York State Cancer Screening Services Partnership Program na Brooklyn zostały już wyczerpane na ten rok, co mimo naszych starań uniemożliwia zorganizowanie tych badań na Greenpoincie czy Boro Park. Mamy jednak nadzieję, że będziemy mogli zorganizować jeszcze jedną sesję badań na Maspeth. To może być ostatnia taka sesja w tym roku ze względu na wyczerpujące się fundusze, dlatego też zapraszam wszystkich z Nowego Jorku do skorzystania z tej okazji. Proszę pamiętać, że mieszkańcy wszystkich pięciu dzielnic (Queens, Brooklyn, Manhattan, Bronks oraz Staten Island) mogą uczestniczyć w badaniach, nie tylko osoby zamieszkałe na Maspeth.

- A jakie są możliwości zorganizowania takich badań na Long Island czy w New Jersey?

- W New Jersey jesteśmy w trakcie organizowania podobnych sesji, ale nie mamy jeszcze konkretnych terminów ani informacji do podania. Natomiast 27 kwietnia br. w naszym oddziale w Copiaque na Long Island obecny będzie przedstawiciel Cancer Services Program of Western County, który udzieli informacji na temat dostępnych badań oraz będzie wystawiać skierowania do lekarzy uczestniczących w bezpłatnym programie.

- Gdzie można uzyskać informacje o aktualnych i kolejnych sesjach badań?

- Wszystkie informacje umieszczone są na naszej stronie internetowej www.NaszaUnia.com, jak również na naszym profilu face-

bookowym. Z ankiet, które przeprowadzaliśmy podczas badań, wynika, że najwięcej osób dowiedziało się o naszych działaniach drogą e-mailową, więc będziemy kontynuować wysyłanie takich informacji pocztą elektroniczną. Dlatego też zawsze zachęcamy naszych Członków, by aktualizowali swoje dane, w tym adres e-mailowy. Można również zadzwonić do Centrum Obsługi Klienta (1.855.PSFCU.4U czyli 1.855.773.2848), a także zasięgnąć informacji w oddziałach Naszej Unii.

- Kontynuując temat zdrowia. "Rzuć palenie... za darmo" to jedna z sekcji umieszczonych na stronie internetowej Unii. Na czym polega?

- W ramach powyższych badań dowiedzieliśmy się o inicjatywie Departamentu Zdrowia Stanu Nowy Jork, który oferuje darmową pomoc w rzuceniu palenia. Dlatego umieściliśmy informacje dla wszystkich zainteresowanych na naszej stronie i mamy nadzieję, że wiele osób skorzysta z tej oferty. Na koniec chciałabym dodać, że na pewno wiele osób zauważyło, iż w oddziałach Naszej Unii pracownicy zorganizowali zbiórkę funduszy dla ACS; akcja ta zakończyła się wielkim sukcesem. Chciałabym podziękować wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Dzięki kreatywności i chęci pomocy naszych pracowników oraz bardzo dużego wsparcia ze strony naszych Członków zebraliśmy znaczną kwotę, którą wkrótce przekażemy do American Cancer Society. Aktualny status naszych działań można sprawdzić na stronie internetowej.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: