NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Uwaga! Pomoc pseudo-prawnika imigracyjnego może bardzo zaszkodzić!

Uwaga! Pomoc pseudo-prawnika imigracyjnego może bardzo zaszkodzić!

24.02.2015, godz. 19:50
imigracja, ICE,
foto:

Większość imigrantów legalizujących pobyt w USA korzysta z pomocy doradców, prawników lub organizacji. Zwłaszcza ci sponsorowani przez pracę, których sprawy są dość skomplikowane. Na rynku jest wiele osób świadczących rzetelne usługi w tej materii, ale nie brakuje też i naciągaczy. Urząd Imigracyjny (USCIS) ostrzega: dostanie się w szpony nieuczciwego doradcy może być bardzo niebezpieczne, a konsekwencje nieodwracalne!

Przedstawiciele USCIS uczulają każdego imigranta szukającego pomocy, by zasięgnął najpierw opinii na temat danej agencji czy prawnika. Wiele autoryzowanych miejsc świadczących rzetelne usługi można znaleźć na stronie samego Urzędu Imigracyjnego (www.uscic.gov), który robi wszystko, aby walczyć z naciągaczami.

W tym też celu stworzono tam specjalny oddział – Unauthorized Practice of Immigration Law (UPIL) Initiative, którego specjaliści wraz z lokalnymi agencjami i stróżami prawa ściganą naciągaczy.

Zgubne konsekwencje

Imigrant, który trafi w szpony naciągacza czy osoby, która nie ma żadnych kwalifikacji, naraża się na wiele kłopotów. Oto niektóre z nich:

- bardzo wysokie koszty, których już raczej nigdy nie odzyska,

- przedłużenie całego procesu legalizacyjnego,

- całkowite zaprzepaszczenie szansy na pozytywne zakończenie sprawy,

- deportacja (i to bardzo często również bliskich dołączonych do aplikacji)

- długie batalie w sądach w związku z udowodnieniem, że nieświadomie korzystaliśmy z pomocy pseudo-prawnika

Strzeż się!

Przedstawiciele USCIS apelują do każdego imigranta o ostrożność i o to, by zainteresować się swoją sprawą samemu i dowiedzieć się jak najwięcej na jej temat osobiście.

Często zdarza się, że imigrant nie wie nawet na jakiej zasadzie jest sponsorowany. Kończy się to tym, że dopiero na interview okazuje się, że osoba z dyplomem nauczyciela była sponsorowana jako stolarz. Jest to nie tylko podstawa do odmowy zielonej karty, ale nawet do deportacji. Nie można tłumaczyć się agentowi imigracyjnemu tylko i wyłącznie brakiem wiedzy. Dlatego warto – choćby w stopniu podstawowym – poznać swoją sprawę.

Kolejna ważna rzecz: sprawdź czy dany adwokat ma licencję a w przypadku agencji zainteresuj się czy były a nią skargi od innych klientów.

na podst. USCIS

Przydatne strony

www.aila.org

www.americanbar.org

www.uscis.gov/avoidscams

FindLegalHelp.Org

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: