NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Polskie ręce na ratunek 50 tysięcy specjalnych, 5-letnich wiz ma pomóc amerykańskiemu przemysłowi

Polskie ręce na ratunek 50 tysięcy specjalnych, 5-letnich wiz ma pomóc amerykańskiemu przemysłowi

25.01.2014, godz. 03:00
wiza, USA,
foto:

To szansa na legalną pracę dla tysięcy imigrantów, także Polaków - zarówno będących już w Stanach, jak i myślących o przyjeździe. Gubernator stanu Michigan Rick Snyder (55 l.) złożył wniosek do prezydenta Baracka Obamy (52 l.) o zarezerwowanie ekstra puli wiz pracowniczych, aby przyciągnąć do tego stanu - wciąż będącego motoryzacyjnym centrum stolicą Ameryki - siłę roboczą, której tam brakuje.

Republikański gubernator chce zagwarantowania w sumie 50 tysięcy wiz i - jak powiedział - ma to już niemalże "przyklepane".

- Prezydent zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. Wie doskonale, że sektor samochodowy jest istotny dla Ameryki, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i moralnym. Aby istniał nadal, potrzebuje ludzi do pracy, a ich brakuje. Dzięki zagwarantowanej puli wizowej będziemy mieli szansę na dalszy rozwój - przekonuje gubernator Snyder.

Wizy przyznawane w ramach specjalnego programu regionalnego (EB-5) tym stanom, które borykają się z problemami ekonomiczno-ludzkimi, przeznaczone są dla imigrantów wykształconych w danej branży. W tym przypadku samochodowej (chodzi zatem o wykwalifikowanych mechaników i inżynierów). Choć na razie nie ma jeszcze szczegółów proceduralnych, mówi się, że dokumenty będą przyznawane na pięć lat. I jeżeli w tym czasie pracodawca zechciałby rozpocząć sponsorowanie na zieloną kartę, to imigrant może wszcząć procedurę legalizacji stałego pobytu.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: