NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Polskie radio ponownie w eterze

Polskie radio ponownie w eterze

11.01.2014, godz. 12:00
Polskie radio ponownie w eterze
foto:

Wszystko wskazuje na to, że od początku lutego Polonia ponownie będzie miała swoje radio nadające w eterze. Jak zapowiada Marcin "Bubel" Filipowski, zaangażowany w przywrócenie Polskiego Radia New York w Pomonie, od 12 stycznia zacznie się testowanie nadajników. Tuż przed ponownym uruchomieniem radia zamkniętego pod koniec maja 2011 roku rozmawiamy z Marcinem, który uchyla naszym Czytelnikom rąbka tajemnicy o kulisach powrotu Polskiego Radia 910 AM.

- Od kiedy będzie was można ponownie usłyszeć w eterze?

- Dokładnie między 12 a 13 stycznia zaczniemy testować swoje nadajniki. Próby potrwają przez pierwszych kilka dni. Do 1 lutego powinniśmy osiągnąć najlepszy sygnał z zasięgiem docierającym do najbardziej newralgicznych polonijnych punktów. Polskie Radio 910 AM w Pomonie zniknęło z anteny pod koniec maja 2011 roku. Wówczas właściciel WRKL 910 AM i konsorcjum medialnego Polnet Communications postanowił wynająć rozgłośnię i pasmo antenowe hiszpańskiej rozgłośni. Argumentował, że polska rozgłośnia nie przynosiła zysków i wymagała dodatkowych nakładów finansowych.

- Jak udało wam się przekonać właściciela konsorcjum, że tym razem podołacie?

- Ponad dwa lata przerwy uzmysłowiły wszystkim, że tak duża grupa etniczna, jaką jesteśmy, nie posiada żadnego polskojęzycznego radia! Na przykład Rosjanie słyszalni są nawet na falach FM... Po zniknięciu 910 AM z eteru nikt nie podniósł rękawicy, nie pojawiło się nawet tzw. radio ze skrzynki (czyli specjalnego odbiornika, który działa w domu). Cisza była dotkliwa szczególnie dla osób, które naprawdę zżyły się z rozgłośnią mimo niedogodności odbioru radia na falach AM. Radio było bardzo popularne i lubiane przez słuchaczy. Menedżer Kamila Dworska otrzymywała wiele telefonów zawiedzionych mieszkańców naszej metropolii z notorycznym pytaniem, kiedy 910 AM nadawać będzie ponownie w języku polskim... Upłynęło wystarczająco dużo czasu, aby nie trzeba było nikogo przekonywać do tego, że radio jest bardzo potrzebne.

- Jak będzie wyglądała ramówka?

- W stałej ramówce radia nie zabraknie lokalnych informacji, wiadomości z Polski i ze świata oraz oczywiście na bieżąco będziemy informować o wydarzeniach z Ameryki. Obok tematów społecznych pojawią się zagadnienia psychologiczne, polityka Waszyngtonu, porady prawno-emigracyjne, kącik kulinarny. Osobiście nie wyobrażam sobie radia bez wiadomości sportowych i przede wszystkim dużej ilości dobrej polskiej muzyki.

- Kto będzie prowadził audycje?

- Potencjał dziennikarzy gwarantuje profesjonalny poziom. Struktura dotychczas istniejącego 910 AM nie sprawdziła się, w związku z czym nowo powstały biznesplan obejmuje jeden zespół redakcyjny. Dziennikarze lokalni będą ściśle współpracować z redakcją chicagowską.

- Na jakich częstotliwościach i gdzie Polonia będzie mogła słuchać waszego radia?

- W metropolii NY tradycyjnie w domach i samochodach Polskie Radio będzie można usłyszeć na falach 910 AM WRKL w NY, NJ, CT oraz dodatkowo 1580 AM WLIM Long Island, CT. Natomiast w Internecie - www.polskieradio.com

Rozmawiała: Agnieszka Granatowska

autor: Agnieszka Granatowska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: