NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Polski najazd na Biały Dom - White House Ethnic Day zdominowany przez Polonię.

Polski najazd na Biały Dom - White House Ethnic Day zdominowany przez Polonię.

04.06.2015, godz. 00:00
Polski najazd na Biały Dom
foto:

Przedstawiciele Polonii z całych Stanów stanowili najliczniejszą grupę podczas odbywającego się we wtorek Dnia Etnicznego w Białym Domu. 20-osobowa reprezentacja Polaków wzięła udział w spotkaniu grup etnicznych zorganizowanym przez administrację prezydenta Baracka Obamy.

Koordynatorem polskiej grupy był Darek Barcikowski, który jest dyrektorem wykonawczym bezpartyjnej Amerykańsko-Polskiej Rady Doradczej w Waszyngtonie.

– Zależało nam, aby w składzie naszej grupy byli przedstawiciele Polonii z całych Stanów, młodego i starszego pokolenia – mówi nam Barcikowski.

W spotkaniu wzięli udział między innymi przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz PANGEA Alliance – międzynarodowej organizacji młodej Polonii.

– Podczas tego typu spotkań dochodzi do nawiązania kontaktów między liderami polonijnymi działającymi w całych Stanach. Wymieniają się poglądami i doświadczeniami – dodaje Barcikowski.

Podczas Dnia Etnicznego poruszane były tematy dotyczące reformy imigracyjnej, zbliżającej się wizyty w Stanach papieża Franciszka oraz sytuacji na Ukrainie.

– Szczegóły spraw o których dyskutujemy podczas tego typu spotkań pozostają off the record – dodaje Barcikowski. Podkreśla jednak, że dzień przed wizytą w Białym Domu odbyło się spotkanie w Kongresie. – Podczas tych rozmów skupiliśmy się na JOLT Act. Chcemy aby przedstawiciele w Kongresie opowiadali się za zniesieniem wiz dla Polaków. Dlatego lobbing koncentrujemy na politykach, których poparcie będzie istotne w tej sprawie. To nie muszą być politycy z Illinois, Massachusetts czy Nowego Jorku - mogą być także z Teksasu czy Alabamy. Bo tam też są Polacy, Amerykanie polskiego pochodzenia i firmy, które robią interesy z Polską. Ale ktoś musi ich w tę rozgrywkę włączyć- kończy Barcikowski.


W spotkaniu udział wzięli

Barbara Andersen DC

Darek Barcikowski MA

Maureen Pirkarski  IL

Frank Spula  IL

John Micgiel NY

Lucas Fuksa IL

Conrad Nowak IL

Mary Anselmo IL

Anthony J. Bajdek  NH

Maria Lech TX

Krystyna Krawczyk OH

Iwona Podzorski NV

Dan Pikarski IL

Marilyn Piurek CT

Susanne Lotarski MD

Hubert Cioromski IL

Leonard Baldyga MD

Renata Vickrey CT

Gregory Fryc NY

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: