NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Polski biskup z Long Island spotkał się z Polonią

Polski biskup z Long Island spotkał się z Polonią

31.05.2014, godz. 20:04
Biskup Andrzej Zglejszewski
foto:

To była niezwykła msza święta i niecodzienne spotkanie. Ksiądz Andrzej Zglejszewski, który od niedawna jest biskupem pomocniczym diecezji Rockville Centre na Long Island, spotkał się z Polonią w kościele Św. Jadwigi we Floral Park – gdzie niegdyś pełnił posługę kapłańską...

Na spotkanie z biskupem przybyły setki wiernych, którzy chcieli choć przez chwilę pobyć obok swojego Pasterza. Po nabożeństwie był czas na osobiste spotkania i możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.

Spotkanie rozpoczęło się od występu młodych, zdolnych artystów; przed biskupem i wiernymi swój kunszt artystyczny zaprezentowali: Ewelina Backiel, Agnieszka Kalinowski, Klaudia Morelowska i Tomek Kozakiewicz. Aby polskiej tradycji stało się zadość, na stołach nie mogło zabraknąć pysznego polskiego jedzenia o które zadbały panie z kółka różańcowego.

Biskup Andrzej Zglejszewski, będąc jeszcze w seminarium duchownym, zawsze był blisko Polonii i starał się być obecny na wszystkich uroczystościach kościelnych i polonijnych w polskich parafiach. W Copiague na Long Island odprawił swoją mszę prymicyjną w języku polskim i obiecał, że odwiedzi każdą polską parafię w diecezji Rockville Centre. Nasi rodacy cenią sobie oddanie i zaangażowanie kapłana Zglejszewskiego. – Biskup zawsze pamięta, że jest Polakiem i stara się być blisko nas! Jest wspaniałym mówcą, dzięki czemu jego kazania wprowadzają słuchaczy w zadumę, a po mszy wychodzimy uduchowieni z nadzieją na lepsze jutro – powiedział nam jeden z parafian.
Agra

foto Kazimierz Szosler


Biskup Zglejszewski urodził się 18 grudnia 1961 roku w Białymstoku. Studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym. Od 1987 r. mieszka w Stanach Zjednoczonych. Już w Ameryce ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Huntington. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1990 r. i został włączony do prezbiterium diecezji Rockville Centre. Pracował duszpastersko w kilku parafiach. W 2007 r. został dyrektorem diecezjalnego biura ds. liturgii. Jest także zastępcą profesora w Wyższym Seminarium Duchownym Niepokalanego Poczęcia w Huntington i prowadzi wykłady dla diakonów stałych. W 2012 r. został mianowany współkanclerzem kurii diecezjalnej, stojąc nadal na czele biura liturgicznego. Płynnie posługuje się siedmioma językami: polskim, angielskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim i łaciną.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: