NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Polska Premier w nowojorskiej redakcji SE: Jesteśmy z Polonią

Polska Premier w nowojorskiej redakcji SE: Jesteśmy z Polonią

22.04.2016, godz. 01:35
Beata Szydło, premier Polski w SE, Super Express
Beata Szydło, premier Polski w SE, Super Express foto: SE.pl

Szefowa rządu Beata Szydło rozpoczęła swoją pierwszą oficjalną wizytę w Stanach Zjednoczonych. Choć głównym celem wizyty w Nowym Jorku jest podpisanie w ONZ paryskiego porozumienia klimatycznego, to jednak premier Polski znalazła czas, by odwiedzić redakcję nowojorskiego „Super Expressu” na Dolnym Manhattanie. Przyjrzała się jak powstaje największa polonijna gazeta, zobaczyła panoramę metropolii z naszego tarasu i udzieliła nam ekskluzywnego wywiadu.

Zanim w czwartek przed południe w otoczeniu delegacji z Polski, przedstawicieli polskiej dyplomacji w Stanach, ochrony BOR i Secret Service, elegancka bez oznak zmęczenia po długiej podróży z Polski i zmianie czasu, premier Beata Szydło pojawiła się w redakcji nowojorskiego „Super Expressu”, gościła na największej światowej giełdzie – Wall Street. Przed nią z kolei pojawiła się w miejscu szczególnym - w Parku Pamięci Ofiar 9/11, gdzie złożyła kwiaty. – Pomnik pamięci zamachów z 11 września 2001 to bardzo szczególne miejsce – porusza, robi ogromne wrażenie. – przyznała premier Polski podczas wywiadu w siedzibie „SE”, z której rozpościera się widok na Freedom Tower, wieży powstałej na gruzach WTC. 
Ale nie tylko Wieża Wolności zachwyciła premier Szydło. – Panorama metropolii z tej perspektywy jest cudowna. Można wam tego pozazdrościć – powiedziała pani premier patrząc na panoramę Manhattanu z tarasu naszej nowojorskiej redakcji.
- Jestem w Stanach po raz drugi. Pierwszy raz przebywałam tutaj na stypendium Departamentu Stanu. Udało mi się trochę pozwiedzać. Teraz nie będzie to możliwe – powiedziała nam pani premier.
W piątek premier Szydło weźmie udział w całodniowej sesji ONZ i podpisze bardzo ważne z punktu widzenia polskiej gospodarki porozumienie klimatyczne. W czwartek, w pierwszym dniu wizyty premier Szydło odwiedziła nowojorską giełdę. To pierwszy polski szef rządu który był gościem tej instytucji. Po południu premier Szydło spotkała się z amerykańskimi przedsiębiorcami i inwestorami.
Podczas tej wizyty w Stanach Zjednoczonych zobaczy kawałek Pensylwanii i miejsce szczególne dla Polaków żyjących w USA, Amerykańską Częstochowę. Przyznała, że bardzo się cieszy na zaplanowane tam spotkanie z Polonią. – Zależy nam bardzo na tym by budować kontakty z Polonią. Wiem, że ta dzisiejsza, ta nowa generacja, jest inna, ale wiem też że ma poczucie przynależności do Polski. To bardzo ważne. Chcę, by Polacy, Polonia w USA, wiedzieli, że ich doceniamy i chcemy mieć z nimi kontakt – powiedziała nam premier Szydło. 
Przy okazji wizyty miała też okazję „od podszewki” zobaczyć jak powstaje nowojorski „Super Express” i z zainteresowaniem reporterki dopytywała o wszelkie szczegóły i różnice między wydaniem polskim, które również miała okazję zobaczyć jak powstaje w warszawskiej redakcji.
Wszystko co dobre, szybko jednak się kończy. Po ekskluzywnym wywiadzie, który ukaże się jutro w "SE",  premier Szydło udała się wraz z delegacją na spotkanie do Konsulatu Generalnego RP na Manhattanie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: