NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Polonijny Dzień Dwujęzyczności - Polish Bilingual Day. Dwujęzyczność to dar

Polonijny Dzień Dwujęzyczności - Polish Bilingual Day. Dwujęzyczność to dar

14.09.2015, godz. 23:57
Polonijny Dzień Dwujęzyczności
foto:

W niedzielne popołudnie w pięknych salach Konsulatu Generalnego na Manhattanie odbyła się uroczysta proklamacja Polonijnego Dnia Dwujęzyczności (Polish Bilingual Day). Tuż przed rozpoczęciem spotkania, przed konsulatem zebrała się spora grupa polonijnych nauczycieli oraz liderów Polonii.

Podczas uroczystości obecna była Urszula Gacek - Konsul Generalna RP oraz zastępca konsula generalnego Mateusz Stąsiek. – To wielka chwila dla polonijnego środowiska. Bardzo się cieszę, że mogę brać udział w tym przedsięwzięciu. Cieszę się, że dzięki podejmowaniu tego typu inicjatyw jest przekazywany język ojczysty najmłodszym pokoleniom. Podnosi ich świadomość kulturową i pogłębia wiedzę o kraju, z którego pochodzą ich rodzice. – powiedziała Urszula Gacek. Podczas uroczystości obecna była również profesor Katarzyna Kłosińska – językoznawca, sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium Państwowej Akademii Nauk, autorka felietonów nadawanych w radiowej trójce „Co w trawie piszczy”. Prof. Kłosińska powiedziała o znaczeniu promowania mowy polskiej, dodatkowo zaskoczyła wszystkich zebranych małym quizem językowym. Na tych którzy stawili czoła pytaniom i prawidłowo na nie odpowiadali czekały nagrody. Podczas uroczystości proklamację Polonijnego Dnia Dwujęzyczności przeczytali Urszula Gacek oraz Mateusz Stąsiek. Pierwsza edycja Polonijnego Dnia Dwujęzyczności obchodzona będzie 10 października.


Pomysłodawcą jest Dobra Polska Szkoła i portal DobraPolskaSzkola.com, oraz ich polski partner Edukacja dla Demokracji (Warszawa), pod patronatem Polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Patronem medialnym tego niezwykłego wydarzenia jest „Super Express” -  największa polonijna gazeta na wschodnim wybrzeżu. Patronem honorowym obchodów Polonijnego Dnia Dwujęzyczności jest prof. Jan Miodek.
Wydarzenia w ramach Polonijnego Dnia Dwujęzyczności są współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r. Sponsorem lokalnym jest kancelaria adwokacka The Platta Law Firm.
Relacja z Polonijnego Dnia Dwujęzyczności już w weekendowym wydaniu „Super Expressu”

Zdjęcia Agnieszka Granatowska

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: