NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Polonijni pedagodzy w Nowym Jorku i New Jersey

Polonijni pedagodzy w Nowym Jorku i New Jersey

31.05.2014, godz. 20:39
Polonijni pedagodzy w Nowym Jorku i New Jersey
foto:

Metropolia nowojorska w minionym tygodniu gościła uczestników XIII Zjazdu Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich. Organizatorem była Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Nowym Jorku; spotkanie zgromadziło 360 nauczycieli i działaczy oświatowych z 12 stanów Ameryki oraz Kanady.

Z Polski na spotkanie z polonijnymi pedagogami przyjechali m.in. minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska, posłowie Sejmu RP, profesorowie wyższych uczelni, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych i wydawnictw edukacyjnych. Obecni byli również przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykańskiej z prezesem Frankiem Spulą oraz zasłużeni polonijni działacze oświatowi, którzy zostali uhonorowani przez konsul generalną Ewę Junczyk-Ziomecką medalami edukacji narodowej.


Z kolei minister edukacji odznaczyła Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP dr Edmunda Osyskę – działacza oświatowego z ramienia KPA oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP – Andrzeja Popadiuka, wieloletniego dyrektora PSD im. gen. K. Pułaskiego w Nowym Jorku.
Zjazd odbył się pod hasłem „Nauczyciel polonijny jako przewodnik po świecie w nowej rzeczywistości”.


– W wykładach, warsztatach i zajęciach pokazowych przejawiała się wizja nowoczesnego spojrzenia na pracę nauczyciela w szkole polonijnej. Prowadzący zajęcia przygotowali materiały edukacyjne i propozycje metodyczne, które będą pomocne w funkcjonowaniu polonijnych szkół – powiedziała Dorota Andraka prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających. – Dużym zainteresowaniem cieszyły się również wykłady przedstawicieli IPN oraz znanych językoznawców z Polski. Zjazd był wreszcie okazją do wymiany poglądów i doświadczeń między nauczycielami, którzy reprezentowali różne szkoły z wielu stanów.


Następny zjazd nauczycieli za dwa lata na Florydzie.

Maria Paluch, CPSD

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: