NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Polonijne dzieci z Bridgeport i znany aktor z Polski… Razem pomagają Karince!

Polonijne dzieci z Bridgeport i znany aktor z Polski… Razem pomagają Karince!

01.11.2014, godz. 15:38
Polonijne dzieci z Bridgeport
foto:

Blisko setka dzieciaków pojawiła się w sali pod kościołem św. Michała w Bridgeport na charytatywnym pokazie nowego polskiego filmu „Gabriel” zorganizowanym przez Szkołę Kultury i Języka Polskiego im. Jana Pawła II oraz fundację Polonia for Kids. Wspólnie udało się zebrać ponad 500 dol., a specjalnym gościem projekcji był… Natan Czyżewski, odtwórca tytułowej roli w filmie!

Kiedy 1.5 roku temu Polonia na Wschodnim Wybrzeżu ratowała oczko 7-letniego Adasia Aftyki do akcji przyłączyła się też m.in. polska szkoła w Bridgeport. W tym roku Zarząd placówki - pod kierownictwem Izabeli Pardo-Małeckiej, Edyty Kułak oraz ojców franciszkanów: Stefana Morawskiego i Michała Nowaka - postanowił przyłączyć się również do pomocy innemu dziecku: 4-letniej Karince, która urodziła się z zespołem wad twarzoczaszki i obecnie czeka na 11. już operację protezowania oczodołu.

Akcję pomocy dziewczynce z Łasku zainicjowała fundacja Polonia for Kids, która w tym celu sprowadziła do USA nowy świetny polski film dla dzieci – pt. „Gabriel”. To dzieło Mikołaja Haremskiego, opowiadające historię 12-letniego Tomka, który ucieka z domu w poszukiwaniu swojego ojca. Towarzyszy mu młodszy chłopiec o imieniu Gabriel, który posiada nadnaturalne zdolności i tajemnicę, która zostaje rozwikłana pod koniec filmu.

Dzięki uprzejmości studia Anima-Pol z Łodzi dzieło jest wyświetlane wśród Polonii, a cegiełki za wstęp zasilają konto fundacji.

Seans w Bridgeport był drugim pokazem „Gabriela” w USA. Wcześniej, 1 czerwca, Polonia for Kids zorganizowała darmową projekcję w Elizabeth w New Jersey. Wówczas w Ritz Theatre pojawiło się prawie 200 osób.

Tak jak wtedy i tym razem widzowie z zapartym tchem śledzili perypetie Tomka i Gabriela, śmiechem kwitowali niezdarność innej dwójki bohaterów - rabusiów, a końcowe napisy nagrodzili gromkimi brawami. Jednak jeszcze większa porcja oklasków powędrowała w kierunku odtwórcy roli Gabriela - Natana Czyżewskiego, który za pośrednictwem Internetu połączył się z dziećmi z Bridgeport ze swojego domu w Warszawie!

Towarzyszyła mu dwójka młodszego rodzeństwa: Liliana i Franek oraz - ku wyraźnemu rozczarowaniu dziewcząt z polskiej szkoły - sympatia Sandra.

Uczniowie Moniki Satur-Szydłowski z klasy V oraz rok młodsi - z klasy Izabeli Pardo-Małeckiej - przygotowali porcję pytań, na które Natan odpowiadał zupełnie bez tremy i dużym poczuciem humoru. I tak n.p. zapytany przez 9-letniego Kacpra Kułaka czy wie gdzie jest Bridgeport odparował: „Pewnie, że wiem! W Ameryce!”

Popołudnie z filmem „Gabriel” i Natanem Czyżewskim przyniosło dzieciom z Bridgeport sporo frajdy. Natan również wydawał się być zadowolony z wirtualnego spotkania z młodą Polonią. Ale najbardziej ucieszą się rodzice Karinki, która niedługo otrzyma zastrzyk finansowy w wysokości 600 dol. na konto następnej, zaplanowanej na grudzień operacji. Ta jednorazowo kosztuje cztery razy więcej.
TM

Fundacja Polonia for Kids zachęca szkoły i organizacje polonijne do zorganizowania podobnych imprez charytatywnych z projekcją filmową w programie, aby zebrać brakujące fundusze na grudniową operację. Po więcej informacji zadzwoń: 201 878 7990 lub email: polonia4kids@gmail.com.


Foto: TM
Foto: Monika Satur-Szydłowski

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: