NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Polonia oddała hołd Błogosławionemu ks. Jerzemu

Polonia oddała hołd Błogosławionemu ks. Jerzemu

21.10.2014, godz. 02:00
Jerzy Popiełuszko
foto:

„Zło dobrem zwyciężaj” - te słowa najczęściej powtarzał do wiernych błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Przypomniano je także podczas uroczystości w polskiej dzielnicy.

W minioną niedzielę na Greenpoincie odbyła się uroczystość z okazji 30- lecia męczeństwa Błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Polonia, która przyszła oddać hołd kapelanowi warszawskiej „Solidarności”, obrońcy praw człowieka w PRL zamordowanemu przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, w zadumie przeszła w procesji z kościoła pod pomnik błogosławionego księdza Jerzego.

Uroczystości, w których udział wzięli przedstawiciele Polonii, rozpoczęły się od mszy świętej w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie. Właśnie tam znajdują się relikwie Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

- Młodzież z Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej przypomniała życiorys księdza, przytoczyła cytaty z Jego wypowiedzi oraz w hołdzie ks. Jerzemu recytowała wiersze ku Jego czci – mówi nam Daniuta Bronchard, dyrektorka placówki.

Po mszy proboszcz parafii, ks. Marek Sobczak, przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz jej prezes Frank Milewski, przedstawiciele fundacji Jana Pawła II z prezesem Mieczysławem Pająkiem, Liga Morska Gdynia 15, harcerze, uczniowie i nauczyciele z Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej oraz wierni przeszli w procesji przez Greenpoint pod pomnik błogosławionego księdza Jerzego, który znajduje się przy Bedford Ave i Nassau Ave. W tym miejscu złożono kwiaty, wygłoszono okolicznościowe przemówienia, a specjalny program przygotowali harcerze z Greenpointu, nad którymi czuwa druhna Grażyna Mościcka.

- Przed uroczystością młodzi ludzie posprzątali skwerek Jerzego Popiełuszki. A podczas samych uroczystości harcerze brali czynny udział we mszy świętej. Wystąpili również w akademii na cześć księdza Jerzego Popiełuszki – powiedziała harcmistrzyni Mary Bielski. W obchodach 30 rocznicy śmierci ks. Popiełuszki uczestniczyli również goście ze Wspólnoty Polskiej w Warszawie - prezes Longin Komołowski oraz sekretarz Marek Różycki.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: