NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Polonia na ratunek pogorzelcom z Greenpointu

Polonia na ratunek pogorzelcom z Greenpointu

20.02.2016, godz. 00:00
pożar na Greenpoincie, pogorzelcy, pomoc dla ofiar pożaru
pożar na Greenpoincie, pogorzelcy, pomoc dla ofiar pożaru foto:

Po wielkim, niszczycielskim pożarze na Greenpoincie, który pozbawił dachu nad głową kilka polskich rodzin, na ratunek pogorzelcom pospieszyła nowojorska Polonia.

Ogień, który w nocy z niedzieli na poniedziałek pojawił się w budynku przy 49 Diamond Street, strawił prawie doszczętnie dwa budynki, a trzeci uszkodził. Z żywiołem przez kilka godzin walczyło ponad 150 strażaków. W pożarze niegroźnie ranne zostały 4 osoby, w tym dwóch strażaków. Dach nad głową straciło kilkanaście osób, w tym 10 Polaków.
- To niewiarygodne, że akurat nas to spotkało – powiedziały naszemu reporterowi siostry Aneta i Joanna Pietrzykowskie, które od roku mieszkały na drugim piętrze domu przy 49 Diamond Street. - Tej nocy poszłyśmy już spać, bo rano wstawałyśmy wcześniej do pracy. Około 10.30 obudziła nas współlokatorka. Wybiegłyśmy, tak jak stałyśmy, nie biorąc nic ze sobą. Na klatce było już pełno dymu i ognia. Byłyśmy przerażone. Najważniejsze jednak, że nikomu nic się nie stało – dodają siostry ciągle poruszone nocnym dramatem.
Młode Polki, podobnie jak i inne rodziny, które w żywiole straciły cały swój dobytek nie zostały same - mogą liczyć na pomoc rodaków i polonijnych instytucji.
- Dzięki wsparciu dobrych ludzi mamy ubrania, a dzięki pomocy znajomych tymczasowe lokum – powiedziała nam Aneta. - To niesamowite, że możemy liczyć na życzliwość tylu ludzi. Dziękujemy im wszystkim. W tej chwili najważniejsze dla nas jest znalezienie nowego mieszkania – dodała dziewczyna, która na co dzień  pracuje w pobliskim sklepie.
W podobnej sytuacji są i inne poszkodowane rodziny, dla których największym problemem jest znalezienie nowego lokum na Greenpoincie. Poszukiwane są mieszkania 2 i 3 pokojowe.
Na tragedię rodaków błyskawicznie zareagowały polonijne instytucje. Specjalne konto w Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej uruchomiło Centrum Polsko–Słowiańskie, a także organizacja Bratnia Pomoc.
Centrum zorganizowało również darmowe posiłki dla pogorzelców, a parafia Św. Stanisława Kostki na Greenpoicie pomogła przy zbiórce odzieży.
W najbliższą niedzielę, 21 lutego, po mszach św. w kościele Św. Stanisława Kostki, odbędzie się zbiórka pieniędzy dla poszkodowanych.
Specjalny koncert organizuje Janusz Sporek. Całkowity dochód z imprezy, która odbędzie się w niedzielę, 28 lutego o godz. 5 w Centrum Polsko – Słowiańskim, zostanie przeznaczony na wsparcie dla poszkodowanych rodzin.
Do pomocy pogorzelcom włączył się również Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, a także Amerykański Czerwony Krzyż.
Wsparcia udzieliła również znana działaczka Eryka Volker oraz właściciele greenpoinckich biznesów.
W czwartek, 18 lutego na terenie plebani Św. Stanisława Kostki na Greenpoincie odbyło się spotkanie z pogorzelcami, w trakcie którego powołano specjalny komitet nadzorujący akcję zbierania i podziału darów oraz zgromadzonych pieniędzy. Na jego czele stanęły harcerki, siostry Anna i Magdalena Sawickie. 

Jak pomóc pogorzelcom?
Ci, którzy chcą wesprzeć ofiary pożaru mogą wpłacać pieniądz na specjalne konto w Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Nr konta: 1284768 (CP-S), 1284852 (Bratnia Pomoc).

W sprawie mieszkań dla pogorzelców prosimy dzwonić: tel. 646-705-2562 (Anna) lub kontaktować się drogą emailową: sawicka.ap@gmail.com

Koncert dla ofiar pożaru: Centrum Polsko – Słowiańskie, 28 lutego, niedziela, godz.5

Zbiórka pieniędzy: 21 lutego, niedziela, po mszach Św. w kościele Św. Stanisława Kostki

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: