NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Polonia ma swojego biskupa w Nowym Jorku

Polonia ma swojego biskupa w Nowym Jorku

22.07.2015, godz. 04:00
Witold Mroziewski
foto:

Poniedziałek był bardzo szczególnym dniem dla całej Polonii. Tego dnia ks. dr Witold Mroziewski, proboszcz parafii św. Krzyża na Maspeth, otrzymał święcenia biskupie.  Wraz z polskim duchownym święcenia przyjął także ks. dr James Massa, moderator kurrii biskupiej w Brooklynie.  Uroczysta ordynacja odbyła się w Konkatedrze św. Józefa na Prospect Heights. Sakry udzielił im bp. Nicholas DiMarzio. Obaj duchowni będą posługiwali jako biskupi pomocniczy diecezji brooklyńskiej.

To historyczne wydarzenie dla nowojorskiej Polonii, ponieważ bp. Mroziewski to pierwszy Polak, który został wyniesiony do godności biskupiej w diecezji Brooklyn, obejmującej swoim zasięgiem także licznie zamieszkiwany przez naszych rodaków Queens. W ceremonii uczestniczyli: metropolita nowojorski, kardynał Timothy Dolan, emerytowany arcybiskup Waszyngtonu, kardynał Theodore McCarrick, kilkudziesięciu biskupów, w tym także sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, biskup Artur Miziński, kilkuset kapłanów i ponad dwa tysiące wiernych. Honorowym gościem uroczystości była także mama nowo mianowanego biskupa Wacława Mroziewska, której za wychowanie i dar kapłaństwa syna dziękował osobiście biskup Nicholas DiMarzio.

Nie wszyscy chętni mogli dostać się tego dnia do katedry, która mimo swoich imponujących rozmiarów, mogła pomieścić tylko zaproszonych gości, w tym liczną delegację społeczności polonijnej. Podczas tej samej ceremonii święcenia otrzymał także drugi z mianowanych przez papieża Franciszka biskupów pomocniczych diecezji Brooklyn, James Massa. Listy od Ojca Świętego odczytał osobiście Nuncjusz Apostolski w Stanach Zjednoczonych, abp. Carlo Maria Viganò. W czasie uroczystej Mszy św. nie zabrakło polskich akcentów - jedno z czytań, a także pieśń podczas komunii wykonana została w ojczystym języku biskupa Mroziewskiego. Również ordynariusz Brooklynu, biskup DiMarzio, który przewodniczył poniedziałkowej ceremonii, kilkakrotnie wypowiadał zdania w języku polskim, a także podkreślał znaczenie oraz bogate tradycje Polonii w kościele amerykańskim. Nie mogło tego dnia zabraknąć także słów po polsku, które padły z ust głównego bohatera poniedziałkowej uroczystości. Biskup Witold dziękował swojej mamie, rodzinie, przyjaciołom, którzy przybyli tego dnia do Nowego Jorku również z wielu krajów Europy, a także wszystkim Polonusom i rodakom zapewniając, że pamięta o nich w modlitwie, o którą również nas prosi.
Biskup Mroziewski, oprócz sprawowania obowiązków biskupa pomocniczego diecezji brooklyńskiej, nadal będzie pełnić funkcję proboszcza parafii Św. Krzyża na Maspeth.
Tego samego dnia wieczorem w sali bankietowej Terrace on the Park w dzielnicy Queens odbył się uroczysty bankiet z udziałem biskupa Witolda. Na gali zjawiło się blisko 600 gości, w tym licznie przybyli z Polski duchowni, między innymi: arcybiskup senior diecezji poznańskiej Juliusz Paetz, biskup pomocniczy łomżyński Tadeusz Bronakowski oraz sekretarz generalny konferencji episkopatu Polski ksiądz biskup dr hab. Artur Miziński. Obecni byli także przedstawiciele diecezji brooklyńskiej na czele z biskupem Mikołajem DiMarzio, a także przedstawiciele wielu polonijnych organizacji i instytucji. Polskie władze reprezentowały Urszula Gacek, Konsul Generalny RP w Nowym Jorku, a także vice konsul Alicja Tunk.
Wieczorna uroczystość rozpoczęła się od wejścia na salę księży biskupów i wprowadzenia biskupa Witolda Mroziewskiego przez księdza prałata Piotra W. Żendziana oraz księdza prałata Thomasa C. Machalskiego. Nowy biskup został przywitany chlebem i solą przez reprezentantów środowisk polonijnych. Po odśpiewaniu hymnów inwokację wygłosił ksiądz prałat piotr W. Żendzian, a sylwetkę nowo wyświęconego biskupa przybliżyli obecnym ksiądz Dariusz Blicharz i ksiądz Thomas Shepanzyk. Zebrani wysłuchali również przemówień biskupa Mikołaja DiMarzio, biskupa dr hab. Artura Mizińskiego oraz konsul Urszuli Gacek.
-Poprzez święcenia zostałem włączony do kolegium następców Apostołów -  zwrócił się do obecnych ksiądz biskup Witold Mroziewski chwilę po tym, jak otrzymał życzenia od przedstawicieli środowisk polonijnych. - Rozpoczynam dziś nowa drogę. Jest to wielki dar, a zarazem wielkie zadanie i temu zadaniu będę starał się podołać. Proszę o modlitwę wszystkich zgromadzonych. Mam szczególną łaskę że spotykam na swojej drodze ludzi życzliwych i otwartych. Chciałem podziękować całej swojej rodzinie, która zawsze mnie wspierała – dodał biskup wręczając kwiaty obecnej na sali mamie Wacławie.
Po uroczystej kolacji zebrani goście wzięli udział w programie artstycznym przygotowanym przez zespół i  śpiewaków. Wystąpili: Paweł Raczkowski, Ewa Lewandowska, Łukasz Pliś, Adam Mikuła, Izabella Kwaśnik i Julia Skubisz. Ostatnim oficjalnym akcentem wieczoru było podanie tortu, a później wszyscy chętni ustawili się w długiej kolejce, aby móc zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z nowym biskupem.

Marcin Żurawicz, Konrad Lata


Ks. Witold Mroziewski urodził się 25 marca 1966 r w Augustowie w diecezji łomżyńskiej. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży otrzymał świecenia kapłańskie 29 czerwca 1991 roku. Przez rok był wikariuszem w parafii Kadzidło, a w 1992 roku został wysłany do diecezji Brooklyn USA, by posługiwać mieszkającym tam Polakom. Uzyskał magisterium (2001) i doktorat z prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (2003 rok). Od 2001 roku jest kapłanem diecezji Brooklyn. Był wikariuszem (1993-2001), administratorem (2000) i proboszczem (2002-2013) parafii Matki Bożej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie, sędzią trybunału diecezjalnego i koordynatorem duszpasterstwa Polaków. Ponadto był również zastępcą promotora sprawiedliwości w sprawach karnych( od 2009), członkiem rady kapłańskiej, obrońcą węzła i proboszczem parafii św. Krzyża w Maspeth (od 2013 roku).


REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: