NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Polisy wychodzą na zdrowie

Polisy wychodzą na zdrowie

08.02.2014, godz. 02:00
Polisy wychodzą na zdrowie
Polisy wychodzą na zdrowie foto:

Polonijne agencje przeżywają prawdziwe oblężenie. Powód? Każdy chce uzyskać właściwe wskazówki dotyczące Affordable Care Act, prawa zwanego potocznie "Obamacare". Jak się dowiedzieliśmy w Maspeth Business Center, nowojorczycy mają czas na wypełnienie formalności do 15 lutego (aby ich polisa była ważna od 1 marca). O tym, na co należy zwracać uwagę, przystępując do obowiązkowego ubezpieczenia medycznego, mówi naszym Czytelnikom Kasia Powaza z Maspeth Business Center (66-10 Grand Ave).

- O co najczęściej pytają nasi rodacy, jeśli chodzi o obowiązkowe ubezpieczenie medyczne?

- O ceny ubezpieczeń, gdzie można wykupić polisę, i czy obowiązują ich zniżki przy płaceniu składek. Wielu rodaków mylnie myśli, że ich zarobki wpływają bezpośrednio na koszt ubezpieczenia. Zarobki mają wpływ na cenę polisy tylko w kwestii pomocy rządowej przy płaceniu składek.

- W takim razie komu należy się pomoc?

- Pomoc należy się, jeśli zarabiamy: 1 osoba do 45 960 dol., a rodzina 4-osobowa do 94 000 rocznie. Wiec jeśli jedna osoba zarabia 50 000 czy 70 000, nie zmieni to kosztu ubezpieczenia, ponieważ i tak nie kwalifikuje się na pomoc rządową. Trzeba pamiętać, że przy wypełnianiu aplikacji będziemy pytani o zarobki na przyszły rok, jeśli zarobimy więcej, niż podamy i zakwalifikujemy się na pomoc rządową, w przyszłym roku będziemy musieli oddać część otrzymanej pomocy rządowej.

- A co z tymi osobami, które mają już ubezpieczenie medyczne?

- Jeśli ktoś ma już ubezpieczenie od swojego pracodawcy, nie musi nic robić. Jeśli nie, to musimy wykupić ubezpieczenie lub zapłacić w przyszłym roku karę podatkową.

- A ile przeciętnie czteroosobowa rodzina będzie płaciła za polisę?

- Składka jest zależna od zarobków rodziny. Jeśli zarobki wyniosą poniżej 94 000 dol., rząd pomoże w wpłaceniu składek. Każda sytuacja jest indywidualna, jak również cena będzie zależała od wyboru planu. Obecnie w Nowym Jorku możemy wykupić plany na 5 różnych poziomach: platinium, gold, silver, bronze i catastrophic.

- Na jaki rodzaj pomocy nasi rodacy mogą liczyć w agencji?

- Pomagamy w rejestracji na NY State of Health. Doradzamy w wyborze planu oraz odpowiadamy na podstawowe pytania.

- A na co w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając plan?

- Należy sprawdzić, czy nasz lekarz przyjmuje dane ubezpieczenie, jak również ile wynosi deductible, czyli ile będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni, zanim będziemy mogli w pełni korzystać z naszej polisy.

Od 1 stycznia 2014 roku wszedł w życie obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Organizacja konsumencka Families USA oszacowała, że na ulgi w opłacaniu składek może liczyć 26 mln Amerykanów.

Przykład: czteroosobowa rodzina z dochodami w wysokości 94 200 dol., która wykupi srebrny pakiet z roczną składką w wysokości 12 500 dol., dostanie pomoc w kwocie 3550 dol., przez co ostatecznie zapłaci składkę w wysokości 9,5 proc. swoich dochodów.

autor: RozmawiałaAgnieszka Granatowska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: